Hoppa till innehåll

Åberg vann på Torrey Pines

Tog andra segern på PGA Tour efter mäktig avslutning.

Efter stort drama vann Ludvig Åberg signaturtävlingen Genesis Invitational på Torrey Pines. Åberg låg länge strax bakom täten under sista ronden men avslutade urstarkt med fyra birdies sista sex hålen och vann till slut med ett slag före amerikanen Maverick McNealy, som gått runt på 64 slag tidigare under dagen.

Åberg inledde dagen två slag bakom ledaren Patrick Rodgers, men efter två snabba birdies på hål två och tre var han uppe i delad ledning. Två raka bogeys på de följande hålen tog honom temporärt bort

från täten och samtidigt började spelarna i toppen att göra många birdies. McNealy var nio under par för sin rond efter 13 spelade hål och i det läget var Åberg fyra slag bakom. Enligt Åberg själv var en ev nyckelsekvenserna när han räddade par på det tuffa tolfte hålet efter att ha missat greenen höger.

När han sedan rullade i tre raka birdies mellan hål 13-15 – samtidigt som McNealy gjorde sin enda bogey sista ronden på hål 14 – var han plötsligt ikapp. Inför Åbergs avslutningshål var de lika på elva under par och Åberg visste förutsättningarna. Birdie för seger. Han slog en drive mitt i fairway, en träsjua upp till bakkanten, och tvåputten han behövde var långt ifrån enkel, cirka 24 meter lång med mycket break från vänster till höger. Andraputten blev cirka två meter lång och Åberg slog den mitt i hål.

– Det var väldigt skönt att känna att jag kunde gå från att vara så sjuk som jag var för två veckor sedan till att göra en helomvändning och vinna igen, sa en lycklig Åberg efter segern.

Åberg slutade tolv under par efter ronder på 74-66-70-66.

– Det här är den bästa känslan som finns och segern kommer definitivt att hjälpa mig i framtiden.

Segern var Åbergs andra på PGA Tour, efter RSM Classic 2023. Det var den 29:e svenska segern på PGA Tour totalt och den tog Åberg till förstaplatsen på PGA Tours FedEx Cup-ranking.

Här hittar ni alla svenska segrar på PGA Tour.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i vita golfkläder
Tournytt

Årets 10 bästa svenska spelare

Svenskarna som var bäst och mest framgångsrika på sina respektive tourer.

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

LIV Golf presenterar nästa stora ändring

LIV Golf utökar startfälten – besked om världsranking dröjer.

golfspelarna brooks koepka och billy horschel
Tournytt

Horschel tveksam till straff för Koepka

Billy Horschel ger sin syn på hur Brooks Koepka bör behandlas om han skulle återvända till PGA Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.