Hoppa till innehåll

Världsettans besked efter operationen

Då hoppas Scheffler vara tillbaks.

Det var på juldagen förra året som den överlägsna världsettan Scottie Scheffler skadade sin högerhand när han arbetade i köket. Under en digital presskonferens på måndagen berättade han om skadan och den efterföljande operationen och när han siktar på att komma tillbaks till tävlingsspel.

Enligt egen utsago var det när han skulle göra hemmagjord ravioli som han fick skadan som innebar att han fick glas in i handflatan. Scheffler opererades nyligen och meddelade att allt gått enligt planerna.

– Operationen gick bra, kroppen känns bra men jag kan inte säga säkert ännu när jag kan spela igen, förklarade Scheffler.

Han berättade att han börjat träna i gymmet men att han behöver några dagar på sig att värdera hur lång tid det kommer att ta att komma tillbaks till rangen och golfbanan igen. Han berättade också att skadan orsakat vardagliga bekymmer.

– Det har varit konstigt att inte kunna använda högerhanden i den dagliga verksamheten som för att borsta tänderna eller byta blöjor, förklarade Scheffler.

Scheffler missade säsongsupptakten och signaturtävlingen The Sentry och risken finns att han också missar nästa signaturtävling, AT&T Pebble Beach Pro-Am, som inleds den 30 januari.

– Vi får se om jag hinner bli spelklar till dess men jag hoppas på det, om några dagar vet jag bättre, men allt går enligt planen.

Scottie Scheffler vann sju tävlingar på PGA Tour förra säsongen, varav en major, The Masters, och vann dessutom OS-guldet i Paris. Scheffler har varit världsetta sammanlagt 123 veckor och just nu är han cirka 6,5 poäng före tvåan på OWGR, Xander Schauffele.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.