Hoppa till innehåll

64 slag av Åberg – lyfte 118 placeringar i Georgia

Kom tillbaks med storspel under andra ronden i titelförsvaret.

Det blev en betydligt roligare fredag för Ludvig Åberg på St Simons Island i comebacken efter knäskadan. Åberg spelade Plantation Course andra ronden av RSM Classic och efter 73 slag (+3) första ronden behövde han spela riktigt vasst för att överhuvudtaget klara kvalgränsen. Han inledde med en birdie på det tionde hålet (Åbergs första), det blev ytterligare två på vägen ut, på hål 15 och 18, och Åberg vände på 33 slag.

På vägen in stämde det till ännu bättre och birdien på hål ett följdes av en stark avslutning där Åberg tog in fyra slag mot par på de sista fyra hålen, bland annat efter en härlig eagle på det åttonde hålet (Åbergs sjuttonde). En bogeyfri 64-rond i relativt svåra vindförhållanden visar att Åberg är tillbaks och han avancerade från plats 135 till plats 17 inför helgens spel. Med fem under par är Åberg sex slag bakom ledande amerikanen Patrick Fishburn.

Åberg träffade 17 greener och 10 av 14 fairways andra dagen och han behövde bara 1.59 puttar per greenträff andra dagen då han puttade 29 gånger. Han undvek grova missar och lyckades dessutom rulla i en hel del puttar från kort- och medeldistans under ronden.

För Henrik Norlanders del handlar RSM Classic om att ta tillräckligt många poäng för att ta sig in bland de 125 främsta på Fed Ex Cup Fall Rankings. Första steget var att klara kvalgränsen här och det lyckades Norlander med efter en fin andrarond på 70 slag (-2) på Plantation Course. Han är delad 49:a inför de avslutande två ronderna och han behöver plocka ännu fler placeringar under helgen om han ska lyckas ta sig uppåt.

Han var på plats 126 inför tävlingen och om ställningen står sig kommer han att tappa till plats 128, men det är väldigt små marginaler uppåt. Både Zac Blair på 125:e plats och Sam Ryder på 124:e missade kvalgränsen och om Norlander kan avancera tio, femton placeringar under helgen bör han ha en bra möjlighet att säkra sitt kort till nästa säsong. Som alltid beroende på hur övriga spelare presterar de sista två ronderna.

Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Åberg fyra – Scheffler mästare igen

Kunde inte riktigt haka på i segerstriden under tuff söndag på East Lake GC.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lundberg jagar första segern

Mängder av svenska framgångar runt om i Tourvärlden. Läs om allt i Toursvepet.

Åberg reste sig rejält efter mardrömsstarten

Ludvig Åberg svarade med sju birdies efter en inledande dubbelbogey och är åter med i toppstriden i Tour Championship.

Åberg: ”En seger här ger säsongen ett A”

Ludvig Åberg ger sin säsong betyget B–. Men med två ronder kvar av Tour Championship kan allt förändras.

Jagar Hovland – då slår Åberg och Scott ut i Tour Championship

Ludvig Åberg är fortsatt med i toppen och ges goda chanser inför helgen.