Hoppa till innehåll

Linn Grant trea i Japan – bogeyfri första ronden

Linn Grant är bra med efter första ronden i veckans LPGA-tävling. 

Linn Grant inledde starkt och delar nu tredjeplatsen efter första rundan av TOTO Japan Classic på Seta Golf Course. Det blev en imponerande bogeyfri runda på 66 slag, sex under par, där Grant öppnade med 32 slag på de första nio hålen och låg då fem under par och var i ledningen. Sista nio blev det dock bara en birdie men en stark start oavsett. Grant är tre slag bakom den ledande hemmaspelaren Hana Wakimoto, som imponerade stort med en runda på 63 slag.

Förra veckan slutade Grant på en delad tolfte plats i Maybank Championship, vilket lyfte henne till 34:e plats i säsongsrankingen Race to CME Globe. Den 25-åriga Grant har gjort 19 starter på LPGA i år och klarat kvalgränsen i 16 av dem. Hennes bästa placering hittills är en delad tredjeplats i DANA Open – tävlingen som hon vann förra året.

Skulle hon behålla sin placering i veckans tävling, väntar en uppflyttning till 25:e plats i rankingen. Höjdpunkten för säsongen kom dock på Ladies European Tour, där Grant tog hem segern på hemmaplan i Volvo Car Scandinavian Mixed på Vasatorps GK i Helsingborg.

Bara två svenskor deltar i Japan. Linnea Ström gick första rundan med 70 slag, två under par, och delar 34:e plats. Ström, som är den enda svenska spelaren som tagit en LPGA-seger i år, ligger på 49:e plats på säsongsrankingen.

Bara tre tävlingar, inklusive veckans, är kvar att spela innan tourfinalen CME Group Tour Championship, 21–24 november. Endast topp 60 spelare får plats i finalen, och just nu ligger fyra svenskor på rätt sida: Maja Stark (15), Linn Grant (34), Madelene Sagström (42) och Linnea Ström (49). Anna Nordqvist (70) och Frida Kinhult (88) behöver däremot starka prestationer i kommande tävlingar för att säkra sina platser.

TV-tider

Sänds i: V Sport Golf, Viaplay
Svenska spelare: Linn Grant, Linnea Ström

DatumHuvudsändning
Torsdag 31 oktober04.00
Fredag 1 november04.00
Lördag 2 november04.30
Söndag 3 november04.00

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med stora prischeckar på golfbana
Tournytt

Dags för ny säsong – därför är nationella touren viktig för svenska proffs

GolfStar Winter Series i Spanien markerar starten för en ny säsong på Cutter & Buck Tour.

golfspelaren anthony kim i rosa golfkläder
Tournytt

Anthony Kim tar Reeds plats – Hellgren redo för andra LIV-tävlingen

Anthony Kim ansluter till 4Aces. Björn Hellgren jagar ny framgång i Adelaide. Så ser du tävlingen.

golfbanan tpc sawgrass med ö-green
Tournytt

The PLAYERS på väg mot majorstatus?

Ett inlägg i sociala medier har tänt en ny debatt om tävlingens status.

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Svenskorna bra med i LPGA:s ”smygstart”

Linn Grant är tvåa och Ingrid Lindblad åtta efter första rundan när LPGA-touren inledde säsongen i Florida.