Hoppa till innehåll

Tiger Woods har opererats igen

Minskade trycket på nerver i ländryggen.

Svensk Golf

Under fredagen opererade Tiger Woods, 48 år, ryggen för sjätte gången. Den här gången var det en operation i ländryggen för att minska trycket på nerverna och enligt Woods sociala medier gick ingreppet bra.

”Operationen gick smidigt, och jag hoppas att detta kommer att hjälpa till att lindra de spasmer och smärtor som jag upplevde under stora delar av säsongen 2024. Jag ser fram emot att ta itu med rehab igen och förbereda mig för att återgå till normala aktiviteter, inklusive golf”. skriver Woods i ett uttalande.

Man nämner ingen tidsplan eller tävling då Woods ska vara tillbaka i spel.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Kisner: Tiger Woods siktar mot The Masters

Tiger Woods vill spela mer golf igen. Enligt förre lagkamraten Kevin Kisner finns en plan som kan leda hela vägen till Masters 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods i rätten – erkänner sig skyldig

Tiger Woods ändrar sitt tidigare nekande efter bilkraschen i mars. Nu blir han av med körkortet i fem år.

Är nästa Tiger-rekord också i fara?

Scottie Scheffler har nu passerat Tiger Woods. Frågan är om han är på väg att hota ännu ett av hans rekord.

Scheffler nära Tiger Woods historiska rekord

Scottie Scheffler kan redan i veckan gå om Tiger Woods och bli PGA Tours främste genom tiderna i inspelade prispengar.

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.