Hoppa till innehåll

Åberg: ”Ser fram mot att spela snart igen”

Ingreppet i vänsterknät gick bra meddelar den svenska världsfemman.

För en knapp vecka sedan gick läkarna in och opererade Ludvig Åbergs vänstra knä, som krånglat under en stor del av säsongen. Det var menisken på insidan av knät som opererades och om allt går bra brukar man kunna vara tillbaks inom tre, fyra veckor efter den typen av ingrepp. Ludvig Åberg meddelade via Instagram att allt gått bra och att han ser fram mot att kunna spela snart igen.

– Operationen av min trasiga inre menisk gick bra förra veckan, några veckors rehab och vila framför mig. Ser fram emot att spela snart, skriver Åberg på Insta.

Han nämner ingen tid eller tävling som han planerat som nästa tävling, men det har tidigare talats om att han i varje fall tänker spela de två avslutande tävlingarna av årets Race to Dubai i Abu Dhabi (7-10 nov) och Tour Championship i Dubai (14-17 nov). Alfred Dunhill Links den 3-6 oktober kan möjligen också finnas med i tankarna beroende på hur rehabprocessen går.

Ludvig Åberg är just nu på nionde plats på Race to Dubai trots att han bara spelat fem tävlingar.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren justin thomas med caddie på golfbana
Tournytt

Justin Thomas: ”Jag kan inte göra någonting”

Justin Thomas ryggoperation kräver total vila – comebacken dröjer.

brian rolapp i grå kavaj bakom en mikrofon
Tournytt

PGA Tour kan ändra säsongsstart

Nya vd:n Brian Rolapp öppnar för förändringar av spelschemat.

golfspelaren kajsa arwefjäll i rosa golfkläder
Tournytt

TourTempen – En fin rookiesäsong

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.