Hoppa till innehåll

Många stora namn saknas i Presidents Cup

Lagen fastställda. USA:s kapten Jim Furyk får kritik för sina ”fega val”. Inga LIV-spelare med.

26–29 september spelas Presidents Cup på Royal Montreal GC i Kanada. Matchen mellan USA och Internationella laget (utom Europa) har arrangerats sedan 1994 och USA har vunnit 12 gånger, Internationella laget en gång (1998) och en gång blev det lika. 

Det är tolv spelare i varje lag, varav sex direktkvalificerade. Resterande sex valdes igår av kaptenerna Jim Furyk och Mike Weir. 

Lagen

USA: 

  • Scottie Scheffler
  • Xander Schauffele
  • Collin Morikawa
  • Wyndham Clark
  • Patrick Cantlay
  • Sahith Theegala
  • Sam Burns (kaptensval)
  • Tony Finau (kaptensval)
  • Russell Henley (kaptensval)
  • Keegan Bradley (kaptensval)
  • Brian Harman (kaptensval)
  • Max Homa (kaptensval)

Internationella laget:

  • Hideki Matsuyama
  • Sungjae Im
  • Adam Scott
  • Tom Kim
  • Jason Day
  • Byeong Hun An
  • Corey Conners (kaptensval)
  • Min Woo Lee (kaptensval)
  • Christiaan Bezuidenhout (kaptensval)
  • Taylor Pendrith (kaptensval)
  • Si Woo Kim (kaptensval)
  • Mackenzie Hughes (kaptensval)

Furyk kritiseras

Jim Furyk tog den allra enklaste vägen med sina kaptensval – som rakt av innebar en plats i laget till dem som slutade 7:a till 12:a på rankingen. Det betyder att bland andra Justin Thomas (en dokumenterat vass matchspelare) och Billy Horschel står utanför. 

Thomas blev besviken men förstår och stöttar Furyks beslut helt och hållet. Horschel blev lite mer besviken men uppskattade att Furyk ringde upp för att meddela Horschel om att han inte skulle komma med i laget.

Men det finns andra som skulle kunna ha varit med om de varit i bättre form, skadefria eller spelade på en annan tour. 

I USA saknas Justin Thomas, Jordan Spieth, Rickie Fowler, Akshay Bhatia, och Billy Horschel från PGA Tour. Och inte minst US Open-segraren Bryson DeChambeau ihop med andra kollegor från LIV Golf som Brooks Koepka, Dustin Johnson och Talor Gooch

USA är dock storfavoriter att vinna trots att många stjärnor saknas.

I det internationella laget uteblir Cameron Davis, Adam Hadwin och Nick Taylor från PGA Tour. Och Joaquin Niemann, Cameron Smith, Louis Oosthuizen, Dean Burmester och Abraham Ancer från LIV Golf League.  

Internationella lagets kapten Mike Weir bekräftade redan i mars att LIV-spelare inte skulle kunna vara med i laget. Det blir andra upplagan som LIV-spelare, som säkert skulle ha kunnat vara tongivande den här gången, saknas i det internationella laget.

– De visste att det skulle bli en av konsekvenserna när de gick över, sa Weir då.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.