Hoppa till innehåll

TourTempen – Puttningen och närspelet fungerade bättre

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

GLÖDHET

Lydia Ko. Vad ska man säga? Lydia Ko låg och smög i bakvattnet hela AIG Women’s Open men när det väl skulle avgöras så var hon där och nöp segern när de andra spelarna blåste bort på Old Course. Ett OS-guld och en majorseger de senaste veckorna får väl anses vara ett godkänt facit för Lydia Ko som verkligen levererar under press.

Keegan Bradley. Imponerande är en underdrift när det gäller Bradley. Han har inte den vackraste svingen, han ger ofta ett lite nervöst, orytmiskt, spattigt intryck på banan, men han kan verkligen få bollen i hål. Han kom in som 50:e och sista man i fältet i BMW Championship men vann mot oddsen. och nu är den 38-årige kommande Ryder Cup-kaptenen fyra på FedEx Cup-rankingen inför Tour Championship, och högaktuell för att bli spelande kapten på Bethpage Black nästa höst.

TOUR Championship. Förstår att Scottie Scheffler inte ser det så här men hans lilla dipp i BMW Championship med en delad 33:e plats, årets näst sämsta placering för världsettan, öppnar ju för en spännande vecka på East Lake. Ludvig Åberg går in som femma, fem slag bakom och det är absolut ingen omöjlighet att hämta hem om saker faller på plats.

Joakim Lagergren. Två Challenge Tour-segrar i augusti. Trea på säsongsrankingen Road to Mallorca (topp 30 får spelrättigheter på DP World Tour nästa säsong). Snart får vi se Lagergren ute på touren där han hör hemma.

VARM

Ludvig Åberg. Han tyckte själv att han inte svingade särskilt bra inför veckan på Castle Pines GC. Ändå lämnade han Colorado med en andraplats och ett litet skutt uppåt på FedEx Cup-rankingen inför Tour Championship. En titt i Strokes gained-statistiken visar att Åberg spelade jämnt och bra men järnspelet svek lite den här veckan. Han tjänade bara +0.11 slag i SG Inspel mot genomsnittet. Men delarna som oftast varit de mindre starka beståndsdelarna i Åbergs spel, puttningen (+1.17 slag) och spelet runt greenerna (+0.47 slag), fungerade bättre än för två veckor sedan, liksom spelet från tee (+0.40 slag). Det ska bli oerhört intressant att följa Åberg på East Lake GC, en bana som borde kunna passa honom mycket bra.

Linn Grant. Efter en inledande 77-rond var Grant en av de allra bästa under de sista tre ronderna på Old Course där hon gick sex under par. Grant har ett stort spel och den tävlingen där hon städar undan de grova missarna och får hygglig utdelning på greenerna så är hon allra längst upp.

Christofer Blomstrand. Vilken formtopp han hittat, Blomstrand. Segern i Finland på Challenge Tour följdes upp med en delad femteplats på DP World Tour i Danmark. Kanske har han helt enkelt hittat en nivå till?

Solheim Cup. Det börjar närma sig och under måndagen ska Suzann Pettersen offentliggöra sin wild cards. Blir det beprövade kort med tidigare Solheim-erfarenhet eller kan möjligen svenska Linnea Ström få en glad överraskning? Hon måste ju ändå finnas på radarn som enda europeiska segrare på LPGA Tour under säsongen. Oavsett så blir det många svenskor i Virginia om tre veckor. Maja Stark, Linn Grant och Madelene Sagström har spelat sig in och Anna Nordqvist sägs få ett av Pettersens wild cards. Senare under måndagen får vi besked.

LJUMMEN

Alexander Norén. Låg med i toppen så länge i BMW Championship men avslutningen blev inte vad Norén hade hoppats på. Tre raka bogeys innebar till slut en delad niondeplats och en 37:e plats på FedEx Cup-listan. En fin säsong men det känns alltid som att Norén är en klass bättre i verkligheten än han själv tror och att han ibland sätter krokben för sig själv.

SVAL

Rory McIlroy. Det är ibland svårt att förstå sig på nordirländaren men förmodligen sätter han enorm press på sig själv. Under BMW Championship hann han med att kasta sin spoon i en damm för att nästa rond knäcka sin driver när han skulle plocka upp peggen. Han går in i TOUR Championship placeringen bakom Ludvig Åberg, som sexa, och ingen skulle väl bli förvånad om han plötsligt får bitarna på plats och går och vinner FedExCup för fjärde gången?

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare knäböjer på golfbanan augusta national
Tournytt

Så sänds The Masters 2026

Sändningstider för The Masters 2026 på Augusta National Golf Club.

golfspelaren ludvig åberg iklädd golfkläder på en golfbana
Tournytt

TourTempen – Ett sista formbesked inför Masters

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Ford Championship Presented By Wild Horse Pass 2026 - Final Round Frida Kinhult
Tournytt

Starka avslutningar av Kinhult och Nyholm

Avancerade under slutronden i USA.

TourTempen – Ett sista formbesked inför Masters

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Starka avslutningar av Kinhult och Nyholm

Avancerade under slutronden i USA.

Kinhult i toppform – 64 slag i Arizona

Frida Kinhult inledde Ford Championship med en bogeyfri 64-rond och är med i toppen. På PGA Tour fick Jesper Svensson en nästan lika stark start.

TourTempen – Touren har tappat identitet

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Fitzpatrick vann Valspar Championship

Så här gick det under söndagen på de amerikanska tourerna.