Hoppa till innehåll

Scheffler eller Schauffele – vem är egentligen bäst?

Scottie Scheffler har varit dominant under 2024 års säsong. Xander Schauffele har varit mest framgångsrik i årets fyra majors. Så vem är egentligen bäst?

Felix Månsson

”Xander Schauffele har haft den majorsäsongen som alla trodde att Scottie (Scheffler) skulle ha.”

Det skrev kontot ”Flushing It” på X efter att Schauffele spurtat hem The Open-titeln. Och det är inte osant.

Medan Scottie Scheffler vann tävling efter tävling, flera gånger efter att ha visat sig iskall i pressade lägen (ofta i duell med Schauffele), fick Schauffele stämpeln som sämst när det gällde som mest.

Och medan Schefflers 2024-säsong allt mer började jämföras med Tiger Woods när han var som bäst, var Schauffele fast i skuggan – pendlandes mellan nummer två och nummer tre på världsrankingen, men fast i skuggan av världsettan. Rättmätigt så. För inför PGA Championship i maj hade Scheffler vunnit fyra av sina fem senaste starter. Den han inte vann delade han andraplatsen i.

Xander Schauffele stod kvar utan någon seger alls under året.

Så kom då PGA Championship, årets andra major. Under uppladdningen av tävlingen blev Scottie Scheffler pappa för första gången, och mitt under tävlingen blev han kaosartat gripen av polis. Men kanske mest anmärkningsvärt var att när tävlingen väl var slut var det den eviga förloraren Xander Schauffele som vann.

Det hände så mycket i Schefflers liv som skulle kunna ta fokus från golfen, samtidigt som Schauffele fick majortyngden av hans axlar. Kanske skulle tronskiftet inledas här.

Nja.

Scheffler delade andraplatsen i Charles Schwab Challenge, veckan efter PGA Championship. Och veckan efter det, i The Memorial, var han vinnare på nytt. Schauffele delade åttondeplatsen i den senare nämnda tävlingen, men snacket var på nytt om Schefflers dominans snarare än detroniseringen av honom.

Men Schauffele tog hem The Open Championship i storartad stil och med den har han vunnit två major under året, något som senast klarats av år 2018 av Brooks Koepka. Han har vunnit PGA Championship och The Open under samma år, och senast det skedde var 2014 när Rory Mcilroy stod för bedriften. Han har tolv topp 10-placeringar i sina 18 tävlingar i år. Shauffele har inga segrar på touren i år, men i majors har han varit i en klass för sig – med en kumulativ score mot par på -32. Schefflers motsvarande score är -17.

Scheffler har bara(?) vunnit en major. Men har fem ytterligare segrar på touren, däribland The Players – den femte majorn. Hans strokes gained enligt PGA Tour är hittills under året totalt +2,76 mot Schauffeles +2,20.

Och på världsrankingen är avståndet mellan ettan Scheffler och tvåan Schauffele större än mellan tvåan Schauffele och tian John Rahm.

Så majoriteten av statistiken berättar att Scottie Scheffler är bäst. Men Xander Schauffele har varit bäst på de tävlingar som är värda mest – majors.

OS i Paris (där Schauffele är regerande mästare) och FedEx Cup-slutspelet återstår.

Kanske är det avslutningen som bestämmer vilken av Scheffler och Schauffele som är nummer ett.

Samarbete med Swiftcourt

3 vanliga misstag när du handlar begagnat privat – så undviker du dem

Att handla begagnat av privatpersoner är ofta både billigare och mer hållbart, men innebär också risker. Otydliga överenskommelser, betalning vid fel tillfälle och rena bedrägerier är tre vanliga misstag som kan förvandla ett bra köp till en dyr erfarenhet. Här är vad du bör se upp med – och hur du undviker fallgroparna.

Partner

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i vit golfpiké och svarta golfbyxor vid havet
Tournytt

Dags att sätta poäng på tavlan – så ser du Åberg och Norén på Pebble Beach

TV-tider och förutsättningar för årets första signaturtävling på PGA Tour

Svenskor LET
Tournytt

Fyra svenskor premiärspelar i Saudi

Ladies European Tour drar igång med rekordstor prissumma.

Patrick Reed of the United States poses with the trophy
Tournytt

Reed utmanar McIlroy

"Har alltid drömt om att komma hit som amerikan och vinna"

Dags att sätta poäng på tavlan – så ser du Åberg och Norén på Pebble Beach

Ludvig Åberg och Alex Norén står ännu utan FedExCup-poäng inför årets första signaturtävling. Här är TV-tider och förutsättningar.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Seger nummer två för Gotterup

Ny världsfemma efter segern i Scottsdale.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Så ser du svenskarna på Torrey Pines – Åberg i utvald grupp

Fem svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling i San Diego. Här är tv-tiderna och starttiderna. Ludvig Åberg spelar i en utvald grupp med Max Homa och återvändande Brooks Koepka.

Svensk Golf

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.