
TROON; SKOTTLAND Ludvig Åberg erkände det direkt:
– Jag hanterade inte det här på ett sätt som gör mig värd att spela alla fyra dagarna.
Den svenska världsfyran missade kvalgränsen – hans andra för året, båda i majors – när den starka vinden och de yttre förutsättningarna stoppade hans segerdrömmar i The Open Championship på Royal Troon, den krävande linksbanan som under dagarna kunnat liknas vid ett skotskt sjöodjur.
75 slag på torsdagen och 76 på fredagen var tre för mycket.
Dessutom var han 16 slag efter den nuvarande ledaren Shane Lowry, irländaren som är på jakt mot sin andra The Open-titel.
Bland andra stjärnor som missade kvalgränsen med höga scorer kan nämnas Rory McIlroy, Viktor Hovland, Tony Finau, Tommy Fleetwood och Ludvig Åbergs spelkamrater Bryson DeChambeau och Tom Kim.
– Mentalt tycker jag att jag hanterade mig själv på ett positivt sätt där ute. Det kan jag ta med mig. Däremot var kvaliteten på golfslagen för dåliga. Jag missade ett par greener med korta wedgar, jag slog järnslag ner i fairwaybunkrarna. Jag hittade inte känslan på greenerna. Då blir det svårt att scora på en sån här tuff bana i så här svåra förhållanden, sa Ludvig.
Inför karriärens kommande tävlingar och mästerskap på öppna och vindutsatta linksbanor kommer Åberg och hans team att analysera veckans lärdomar.
– Det finns mycket att diskutera. Jag har fått indikatorer på vad som fungerar och vad som inte fungerar. Det var länge sedan jag spelade den här typen av golf, sa Åberg.
Hans debut i The Open var mindre lyckad. Hans tidigare debut i majorsammanhang, i Masters i april, kom han tvåa efter en bragdartad insats på Augusta National. De båda tävlingarna lämnades med olika känslor.
Hur är känslan nu? Vilken titel vill du helst vinna, Masters eller The Open?
– Haha, jag vinner gärna en av dem. Till Augusta vill jag snart tillbaka. Här är jag revanschsugen.
Ludvigs nästa resa går snabbare än vad som var tänkt. Drygt en veckas ledighet väntar på den spanska solkusten.
– Vi ska få lite sol och äta glass, säger han.
– Efter två ganska tuffa veckor i Skottland ser jag fram emot lite återhämtning, att spela några banor och träna en del. Jag ska se till att vara fräsch och redo inför OS i Paris. Jag ser självklart fram emot den tävlingen väldigt, väldigt mycket.
The Open 2024 är över för Ludvig Åberg. Andra troféer och medaljer finns att spela om.