Hoppa till innehåll

Noréns tidiga superstart

Önskestart i regnet på Royal Troon. Alex Norén har tagit sin plats i toppen av The Open.

TROON, SKOTTLAND Så sent som i söndags, när Alex Noren avancerade till en topp 10-placering i Scottish Open, fick Haningespelaren en av de sista platserna i The Open Championship.

Som en av de formstarkaste spelarna, på god väg mot världsrankingens 50:e plats, har Alex tagit sin givna plats på Royal Troon.

Under torsdagens stabila öppningsrunda spelade han till sig en plats i toppen.

När dagens fjärde birdie sänktes för 69 slag, två under par, var han i en tidig ledning.

– Jag lär inte leda när dagen är över – men detta är absolut en av mina bästa starter i The Open, konstaterade Alex, fylld av goda känslor inför fortsättningen av tävlingen.

Vinden hade vänt i jämförelse med framför allt tisdagens inspelsvarv. Alex upplevde den som något enklare. Även de annars betydligt svårare hålen, från hål 10 till 18, kunde spelas med kontroll. Åtminstone för Alex del. Flera av de väntade toppnamnen hade det tuffare.

– Det finns möjligheter till birdies här ute. Samtidigt kan man bli hårt straffad. Jag lyckades undvika de omöjliga slagen idag. Annars kräver en bana som den här att man kan slå alla slag med alla klubbor. Jag spelade hyfsat defensivt på par 3:orna, jag gick inte för alla pinnar, jag hamnade på rätt sidor på greenerna, berättar Alex.

Redan när lottningen presenterades fick Alex en bra känsla för årets mästerskap. Han fick en av de tidigaste starttiderna och satte gärna alarmet på klockan 4 på morgonen.

– Jag gillar att spela tidigt, detta var perfekt. Nu kan jag också ägna eftermiddagen åt ett par timmars träning och även hinna med lite gym och vila. Det finns grejor att jobba på. Jag spelade bra idag men känner ännu inte känslan av full kontroll när man vet exakt hur man kommer att slå bollen.

Med ungefär samma känslor spelade Jesper Svensson sin debutrunda i The Open.

Han såg en tidig starttid som en fördel. Han förbluffades samtidigt över att se en fullsatt läktare bakom första tee redan klockan sju på morgonen.

– Det var en stund som jag verkligen kommer att minnas under resten av min karriär. Jag höll mig hyfsat lugn men var riktigt lättad när jag såg bollen flyga ungefär dit jag ville. Det var mäktigt, sa Jesper Svensson som under 2024 fått sitt genombrott på DP World Tour med en seger i Singapore som en absolut höjdpunkt.

Jesper erkänner att han tidigare inte sett linksgolfen som sin starkaste del av spelet, att han fortfarande är i en process där han ställer om sitt strategiska tänk och accepterar linksgolfens nyckfullhet och svårigheter..

– Det är svårt att komma riktigt nära på pinnarna och man får acceptera att man behöver välja flera defensiva beslut. Jag tycker att jag utvecklade spelet även under Scottish Open förra veckan. Det blev en bra förberedelse inför den här veckan där det krävs ännu mer eftertanke och kreativitet. Jag spelade bättre än vad jag gjort tidigare under veckan., säger Jesper Svensson.

På det åttonde hålet – berömda Postage Stamp, 112 meter kort – slog Jesper sin boll ner i den högre greenbunkern.

– Det är ett lurigt hål – man får nästan ångest när man ställer sig på tee. När jag kom upp skiftade plötsligt vinden och hålet spelades i medvind. Jag slog en lugn 52-gradig wedge. Den slogs för långt. Lyckligtvis var läget i bunkern okej och jag lyckades rädda ett bra par.

Jespers slutscore 72 slag, ett över par, har givit Jesper en placering på resultatlistans över halva.

Hans spelpartner Vincent Norrman hade en tuffare dag i vinden och regnet på Royal Troon. Hans 78 slag behöver förbättras under fredagen om det ska bli fortsatt spel i helgen.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.