Hoppa till innehåll

Dantorp sexa när Ferguson vann i Tyskland

Klättrade 32 placeringar på Race to Dubai efter fin tävling i München.

En olycklig inledning av slutronden gjorde uppförsbacken tung för Jens Dantorp sista dagen av BMW International Open. Missade utslag höger på de tre första hålen innebar tre raka bogeys och även om Dantorp kom tillbaks med birdies på hål 5, 6 och 9 så blev avståndet upp till spelarna i täten för långt. En snygg birdie på sista hålet innebar ändå 72 slag för ronden och en delad sjätteplats, fem slag bakom den slutliga segraren Ewen Ferguson från Skottland. Placeringen tog Dantorp 32 placeringar uppåt på Race to Dubai där han nu befinner sig på en 90:e plats.

Svensson klar för The Open

Också Jesper Svensson klättrade en placering på Race to Dubai. Han bytte plats med Ludvig Åberg och är ny femma på rankingen efter sin delade 47:e plats i München. Svenssons ranking gör också att han är klar för The Open Championship på Royal Troon. Nu är sju svenska spelare klara för årets sista herrmajor.

För Fergusons del innebar segern hans tredje på DP World Tour och den första sedan 2022, då han tog två segrar på kort tid.

Nästa vecka väntar anrika och penningstarka Scottish Open på DP World Tour, genrep inför The Open och sista möjligheten att ta sig i majorn som som vanligt spelas veckan efter Scottish Open.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter
Tournytt

Poulter: ”Hoppas fortfarande på en återkomst i Ryder Cup”

Ian Poulter utesluter inte en framtida roll i Ryder Cup.

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskfest i Sydafrika – så ser du DP World Tour-tävlingen

Många svenska spelare i fältet i Alfred Dunhill Championship.

Svensk Golf

Dubbla nordiska segrar på DP World Tour

Dansk seger i Australien och norsk seger i Sydafrika under söndagen.

McIlroys planer framåt – så ser du veckans DP World Tour-tävlingar

Veckan bjuder på två DP World Tour-tävlingar med stjärnspelare och tre svenskar i startfälten.

LIV-spelare vann i Brisbane

Jonsson delad 53:a i årsdebuten på DP World Tour.