Hoppa till innehåll

Åbergs närspel imponerar

Sex slag bakom Scheffler inför sista ronden på Muirfield Village.

Muirfield Village är en av PGA Tours absolut mest utmanande banor. Årets upplaga av Memorial Tournament spelas lite annorlunda med mjukare förhållanden efter en del regn inför tävlingen. Det gör att det blir något lättare att behålla bollen på fairways och greener men samtidigt att spelarna får lite längre slag kvar och att ruffarna runt banan är segare. Under tredje ronden träffade Ludvig Åberg bara nio greener och lyckades rädda par vid samtliga tillfällen. De två bogeys som han gjorde kom efter treputtar på hål 8 och på hål 18. Efter 54 spelade hål är Åberg trea i statistiken Strokes gained around the green med över tre intjänade slag mot snittet och svensken har räddat sig 21 av 23 gånger då han missat green. Fantastiska siffror då man får många extremt kniviga slag runt Muirfield Villages greener. Han sänkte dessutom en svår chipp för birdie på hål 10 under tredje ronden.

Det blev två birdies, två bogeys och resten par under tredje dagen och en andra raka rond på 72 slag (par). Totalt är Åberg fyra under och delad femma, sex slag bakom världsettan Scottie Scheffler i topp. Scheffler slog sin drive out-of-bounds på det nionde hålet och fick notera en trippelbogey på hålet men han kontrade direkt med birdies på hål 10, 12 och 15.

– Det är en svår bana och du kommer inte att ha flyt hela tiden. Utslaget var lite vänster men hade den inte träffat trädet så hade bollen legat ok och det är sånt som händer här. Jag är nöjd med spelet och man måste ta sig an en hel del tuffa slag här, det går inte att spela för defensivt för då hamnar man i ännu tuffare lägen, sa Sheffler efter sin 71-rond.

Scheffler är fyra slag före Collin Morikawa, Sepp Straka och Adam Hadwin inför sista ronden och han ser ut att gå mot sin femte seger den här säsongen. Han har bland annat redan vunnit The Masters och The Players Championship under 2024 och har inte varit sämre än delad 17:e under året.

Den andra svensken i startfältet, Alexander Norén, gick runt på 75 slag (+3) och föll från delad 20:e till delad 31:a plats, 13 slag bakom Scheffler.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bara utslagen höll – Åberg sist

Ludvig Åberg fick en tung start på Farmers Insurance Open och ligger sist efter första rundan på Torrey Pines.

Åberg frisk igen: ”Torrey Pines passar mitt spel”

Ludvig Åberg är tillbaka på Torrey Pines, en bana han vunnit på – och känner sig redo efter sjukdomsbesvär.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

Dystert svenskfacit i Kalifornien

Åberg sjuk och övriga tre svenskar missade kvalgränsen i La Quinta.