Hoppa till innehåll

Widing vann igen – lägsta scoren i historien

Avslutade med 63 slag – leder Order of Merit klart.

Glödhete Tim Widing tog under söndagen sin andra raka seger på Korn Ferry Tour när han vann Veritex Bank Championship. Och som han gjorde det. Widing avslutade med att gå runt Texas Rangers GC på 63 slag (-8) trots två bogeys i scorekortet. Ronder på 62-63-65-63 gav till slut 31 under par och ingen har någonsin gått lägre i förhållande till par på Korn Ferry Tour. Han gjorde 33 birdies och en eagle under veckan, också det nytt rekord på Korn Ferry Tour. Segermarginalen till tvåan Myles Creighton blev till slut fyra slag.

Widing leder nu Korn Ferry Tours Order of Merit klart och skulle han lyckas ta en seger till under säsongen så är han direktkvalificerad för PGA Tour. Annars får han vänta till nästa säsong då de 30 främsta på Order of Merit tar sig upp en nivå.

– Det har alltid varit en dröm för mig att spela på PGA Tour men jag är inte där än. Det här är bara den nionde tävlingen i år och mitt fokus är fortfarande på att arbeta vidare med de delarna som jag och mitt team satt upp och att göra en bra säsong. Det är lätt att halka iväg in i framtiden men jag försöker verkligen att vara här och nu, njuta av ögonblicket och se vad som händer framöver, sa Widing till tourens hemsida.

Nu väntar dock lite vila för Widing som redan efter förra veckans seger i LECOM Suncoast Classic längtade efter att ta det lite lugnt.

– Jag kommer förmodligen att spela en hel del hockey, jag har längtat efter det.

Pontus Nyholm avslutade med en rond på 71 slag (par) och delade 67:e plats.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Edfors tvåa i seniordebuten

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Widing avancerar i Utah

Har klättrat 28 placeringar under andra ronden innan spelet bröts igen.

Toursvepet – Ny stark insats av Lagergren

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyholm klar för PGA Tour

Segraren i Tourfinalen räddade svensken på sluthålen