Hoppa till innehåll

”Tiger skulle bli den svåraste att övertyga”

Tiger Woods avstår veckans The Players och är ännu inte garanterad att starta i nästa års upplaga.

Tiger Woods, 48, har hittills gjort en start på PGA Tour i år – The Genesis Invitational på Riviera CC (tävlingen som han är årlig värd för). Där blev det dock bara ett och ett halvt varv för den 15-faldige majorvinnaren innan han bröt tävlingen på grund av sjukdom. 

Återkomsten, efter att ha genomgått ytterligare en operation och rehabilitering förra året, fick sig en törn men Tiger Woods är fortsatt inställd på att spela vidare. 

Har plats men satsar mot The Masters

När Tiger Woods bärgade karriärens 15:e majortitel i The Masters 2019 fick han också fem års garanterat spel i The Players Championship (som han vunnit två gånger i karriären). Woods har dock inte peggat upp i The Players sedan 2019, och trots att han är kvalificerad till årets upplaga är han alltså inte på plats på TPC Sawgrass under denna vecka. Nästa start ser istället ut att bli årets första majortävling – The Masters Tournament på Augusta National 11–14 april. 

Tiger Woods befinner sig för tillfället på en mindre smickrande 921:a plats på världsrankingen. Han slutade 228:a i FedExCup förra året och trots att han vunnit 82 PGA Tour-titlar under karriären uppfyller han just nu inga kriterier för att få starta i nästa års The Players Championship.

PGA Tour-bossen positiv – men Woods blir svårövertalad

Inför veckans tävling fick PGA Tour-kommissionären Jay Monahan frågor om hur Tiger Woods eventuella frånvaro i The Players framöver kan hanteras.
Monahan är positiv till att skapa en specialkategori för Woods, men tror att det är lönlöst.
– Jag tror att vi alla känner Tiger tillräckligt bra för att veta att han vill förtjäna sin plats i alla tävlingar. Tänker vi på hur vi bäst tillfredsställer en rabiat fanskara, så är jag är säker på att vi skulle ha den diskussionen. Men han skulle vara den svåraste att övertyga, säger Jay Monahan.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna brooks koepka och billy horschel
Tournytt

Horschel tveksam till straff för Koepka

Billy Horschel ger sin syn på hur Brooks Koepka bör behandlas om han skulle återvända till PGA Tour.

golfspelaren tiger woods som ung, lite äldre och 50 år.
Tournytt

Tiger Woods 50 år – karriären i 50 punkter

Tiger Woods fyller 50 år. Här går vi igenom golflegendarens karriär i 50 punkter.

golfspelaren billy horschel puttar på konstgräs inomhus
Tournytt

Horschel och reserverna fixade seger i TGL-premiären

Atlanta Drive GC vann säsongens första TGL-match mot New York Golf Club.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.