Hoppa till innehåll

Åberg i stjärnboll med McIlroy – starttider och TV-tider

Ludvig Åberg spelar ihop med Rory McIlroy på Pebble Beach.

Det är dags för årets andra av PGA Tours totalt åtta signaturtävlingar den här säsongen – AT&T Pebble Beach Pro-Am. 
Till skillnad från tidigare upplagor kommer tävlingen bara spelas på två banor – Pebble Beach Golf Links och Spyglass Hill Golf Course, båda belägna i Pebble Beach på Montereyhalvön i Kalifornien. Eftersom det är en signaturtävling så är startfältet begränsat till 80 proffs och det dras ingen kvalgräns efter halva tävlingen. Den totala prispotten är 20 miljoner dollar, vinnaren får 18 procent. Två svenskar kommer till start – Alex Norén och Ludvig Åberg. 

Norén, 41, gör sin tredje start för året. Han slutade delad 25:a i The American Express och 42:a i Sony Open in Hawaii. Norén är 88:a i FedExCup och rankad 62:a i världen. Han spelar de två första ronderna tillsammans med amerikanen J.J. Spaun och inleder med spel på Pebble Beach Golf Links på torsdagen. 

Ludvig Åberg är bäste svensk i FedExCup (41:a) och på världsrankingen (27). 24-åringen gör sin fjärde start för säsongen, niondeplatsen i förra veckans Farmers Insurance Open är hans bästa resultat hittills. Åberg börjar med spel på Spyglass Hill och får fint sällskap av världstvåan Rory McIlroy som gör sin första start för året på PGA Tour. 

Stora delar av världseliten är på plats, däribland världsettan Scottie Scheffler, världsfyran Viktor Hovland och världsfemman Xander Schauffele. Det är Discovery+ och Eurosport 2 som sänder med start klockan 17.45 (kombinerad feed på Discovery+). 

Svenskarnas starttider, svensk tid: 

Torsdag 1 februari: 

  • 17.45: Ludvig Åberg, Rory McIlroy
  • 19.33: Alex Norén, J.J. Spaun

Fredag 2 februari:

  • 18.33: Alex Norén, J.J. Spaun
  • 18.45: Ludvig Åberg, Rory McIlroy

PGA Tour, tors–sön: AT&T Pebble Beach Pro-Am

Sänds i: Discovery+, Europsport 2
Svenska spelare: Alex Norén, Ludvig Åberg
Toppspelare (OWGR): Scottie Scheffler, Rory McIlroy, Viktor Hovland

DatumHuvudsändning D+Huvudsändning E2Feeds D+
Torsdag 1 februari20.45–01.0021.00–01.0017.45–01.00
Fredag 2 februari20.45–01.0021.00–01.0017.45–01.00
Lördag 3 februari18.45–01.0019.00–02.0017.30–01.00
Söndag 4 februari18.45–01.0019.00–02.0016.00–00.30

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare i röd golfpiké
Tournytt

Så följer du Örtengren i Augusta National Women’s Amateur

Sveriges enda deltagare gör sin femte raka start – här ser du tävlingen.

golfspelare och caddie på bro över bäck
Tournytt

Här är alla spelare i The Masters 2026

De här spelarna är klara för årets första herrmajor.

golfspelare knäböjer på golfbanan augusta national
Tournytt

Så sänds The Masters 2026

Sändningstider för The Masters 2026 på Augusta National Golf Club.

Här är alla spelare i The Masters 2026

De här spelarna är klara för årets första herrmajor.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Åberg bogeyfri på TPC Sawgrass

Ludvig Åberg fick en stabil och lovande start i THE PLAYERS Championship på hemmabanan.