Hoppa till innehåll

Efter hjärnoperationen: ”Aldrig varit så glad att skjuta över par”

Woodland nöjd trots missad kvalgräns.

Svensk Golf

Det var efter PGA Championship på Oak Hill ifjol som den fyrafaldiga segraren på PGA Tour, Gary Woodland, sökte läkare efter att ha drabbats av yrsel och synsvårigheter. Efter en röntgen fick han reda på att han hade en växande tumör i hjärnan som behövde opereras och operationen genomfördes den 18 september. I veckans Sony Open gjorde 39-åringen comeback och trots missad kvalgräns efter två raka 71-ronder var det en lycklig och känslosam Woodland som mötte media.

– Jag har nog aldrig varit så glad över att skjuta över par. Det var lite mer känslosamt än jag trodde och det har funnits många stunder då jag trodde att jag inte skulle få uppleva detta igen, sa Woodland efter tävlingen.

Han beskrev också tiden inför och efter operationen som ångestfylld med en hel del mörka tankar och oro inför framtiden. Comebacken gav enbart positiva besked även om spelet av naturliga skäl var lite rostigt.

– Det var främst ett test mentalt för att se om jag orkade fokusera och hålla tankarna på rätt ställe och jag är jättenöjd med hur allt fungerade, sa Woodland.

I ledningen efter två ronder av Sony Open finns Austin Eckroat, Carl Yuan och Ben An, alla nio under par.

Mer från samma ämne

Läs också

tre män i studiomiljö.
Tournytt

Spaningar och killgissningar om touråret 2026

Nytt avsnitt 18 min med Svensk Golf

golfspelaren anthony kim i svarta golfkläder
Tournytt

TourTempen – enda segern på LIV Golf som betytt något

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

GOLF: FEB 13 PGA AT&T Pebble Beach Pro-Am
Tournytt

Dubbelbogey bromsade Norén

Svenskarna mittfältare när Morikawa vann på Pebble Beach.

TourTempen: Hur seriösa är DP World Tour?

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Majorvinnaren Woodland börjar hitta lusten igen

Tre spelare delar ledningen på Quail Hollow. Jonas Blixt klarade kvalgränsen precis – och Phil Mickelson gjorde en Mickelson.

Bo Steffensen

Finau följer DeChambeaus exempel

Leder efter första ronden: "Bryson fick mig att tänka till"

Veckans bästa bollar i Ohio

Den första av två raka tävlingar på Muirfield Village startar under torsdagen. Här är veckans "featured groups" samt tiderna ende svensk startar.

Jesper Johansson

Schauffele leder med ett slag på Colonial

Amerikanen jagas av en mängd toppspelare inför slutronden.