Hoppa till innehåll

Stenson och Söderberg på segerjakt

Kanonronder av svenskduon på varsitt håll.

Också golfåret börjar lida mot sitt slut och den här veckans spelas årets sista tävlingar på såväl DP World Tour som på Asian Tour. På Mauritius har man hunnit halvvägs på Heritage La Réserve GC och Sebastian Söderberg är just nu i ledning efter 36 hål på tio under par. Söderberg gick runt på 65 slag under fredagen trots en svårtuggad dubbelbogey på det sjunde hålet (Söderbergs 16:e). Det blev nio birdies och svensken har just nu ett slags ledning före tysken Marcel Schneider och fransmannen Jacques de Villiers, båda nio under par. Söderberg gjorde bland annat denna magiska eagle på det 13:e hålet under första dagens spel.

Också Joakim Lagergren (68-70) är fint med färdig efter 36 hål på sex under par och en delad trettondeplats. Jens Dantorp (71-72) är på delad 53:e plats på ett under par medan Anton Karlsson missade kvalgränsen på fyra över par.

I Saudiarabien spelas Saudi Open på Riyadh Golf Club med två svenskar i startfältet och båda är topp tio inför helgens spel. Björn Hellgren gick på 70 slag första ronden och med en fin spurt andra ronden med birdies på två av de tre sista hålen blev det 67 slag på fredagen och ensam femteplats. Henrik Stenson spelade också bra andra dagen och inför sista hålet var han uppe i delad ledning. Tyvärr blev det en dubbelbogey på nionde hålet, Stensons sista, och svensken föll tillbaks till en delad sjätteplats, tre slag bakom de tre ledarna, thailändarna Denwit Boriboonsub och Phachara Khongwatmai samt australiern Todd Sinnott, alla åtta under par.

Här kan ni följa veckans tävlingar

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren alex noren med en golfdriver
Tournytt

Norén bland favoriterna – så ser du RBC Canadian Open

Alex Norén kommer från en topp 10-placering och tillhör favoriterna i veckans RBC Canadian Open. Här är svenskarna, tv-tiderna och förutsättningarna.

man i solglasögon och svart golfpiké
Tournytt

LIV Golfs nya bekymmer: Pengarna kan ta slut

LIV Golf jagar nya investerare inför 2027. Samtidigt vill vd Scott O'Neil inte garantera att säsongens återstående tävlingar kommer att spelas som planerat.

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

PGA Tour går in i Australian Open

Australian Open får ett rejält lyft. PGA Tour ansluter till tävlingen i ett nytt samarbete med DP World Tour och Golf Australia.

Svensk succé – Lindh tog första titeln på Asian Tour

Charlie Lindh avslutade med eagle och säkrade karriärens första seger på Asian Tour i Marocko.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Årsbästa för Söderberg i Nederländerna

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Söderberg leder i Nederländerna

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Söderberg och Jacobson toppar på varsitt håll

TOURSVEPET: Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här.

Scheffler rasade mot caddien

Världsettan Scottie Scheffler tappade humöret efter en dubbelbogey i the Memorial Tournament.