Hoppa till innehåll

Donald till Åberg: ”Åk, du har chansen!”

Ludvig Åberg klar för två tävlingar i Europa. Därefter tar Luke Donald ut sitt Ryder Cup-lag.

Ludvig Åberg blev proffs i juni, efter att han säkrat kortet till PGA Tour genom förstaplatsen på PGA Universitys ranking. Svensken imponerade direkt. Efter sju tävlingar har han klarat kvalgränsen i sex av dessa, och slutat delad fyra som bäst. 

I en av tävlingarna, Rocket Mortgage Classic, parades Åberg ihop med Europas Ryder Cup-kapten Luke Donald som även han imponerades av 23-åringens spel. 

Nu berättar Ludvig Åberg för WTV att han efter samtal med Donald kommer åka över till Europa för att spela DP World Tour-tävlingarna D+D Real Czech Masters i Tjeckien och Omega European Masters i Schweiz i slutet av augusti. Syftet med att spela tävlingarna är huvudsakligen att försöka imponera ytterligare på kaptenen för att få en sensationell plats i laget som möter USA på Marco Simone G&CC utanför Rom i slutet av september. 

Omega European Masters är sista tävlingen sedan stängs rankingen där sex spelare blir direktkvalificerade, som därefter kompletteras med Luke Donalds sex kaptensval. 

Att åka till Europa är en direkt uppmaning från Donald, uppger Åberg till WTV. Och det är toppresultat som är kravet.

Det var i samband med Wyndham Championship i början av augusti som Donald uppmanade svensken.
– Vi träffades i North Carolina och han föreslog att om jag var intresserad av att åka över till Europa för att spela två tävlingar. Jag skulle gissa att jag behöver två topplaceringar. Det behövs nog för att komma med i ett så pass starkt europeiskt lag som det ändå är. Ryder Cup är något som jag sett på sedan jag var väldigt liten och följt med stora ögon. Att ens vara aktuell för ett lag är helt otroligt, säger Ludvig Åberg till WTV. 

Du blev ju just proffs. Hur känner du inför att det ens finns en möjlighet?
– Det är väldigt spännande. Alla som spelar proffsgolf på någon nivå vill ju vara med i ett Ryder Cup-lag någon gång under sin karriär, mig inkluderad. Jag hade inte tänkt att det skulle kunna hända så snabbt om man säger så men vi får se. Det hade varit väldigt spännande, säger Åberg till WTV och poängterar att även om han inte skulle komma med i Ryder Cup så ser han Europa-besöket som något positivt.
– Jag vill spela så många tävlingar som möjligt. 

Hela WTV:s intervju:

Mer från samma ämne

Läs också

SDC Open 2026 - Day One
Tournytt

Blomstrand: ”Jag var i zonen hela dagen”

Svensken leder efter magisk 61-rond.

Magical Kenya Open 2026 - Day Two
Tournytt

Fem svenskar vidare i Kenya

Lemke fortsatt bra med på delad åttondeplats.

golfspelaren ludvig åberg med ett golfparaply
Tournytt

Järnproblemen bromsade Åberg på regnig Riviera

Trippelbogey och svagt järnspel sänkte Ludvig Åberg – men svensken kämpade sig tillbaka.

Järnproblemen bromsade Åberg på regnig Riviera

Trippelbogey och svagt järnspel sänkte Ludvig Åberg – men svensken kämpade sig tillbaka.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Smidig lösning när Åberg slog sönder drivern

Under AT&T Pebble Beach Pro-Am kunde Ludvig Åberg byta driverhuvud direkt på banan – tack vare uppdaterad regel.

Åberg om magproblemen – ska genomgå fler tester

Regerande mästaren Ludvig Åberg hoppas på bättre spel – med magen i balans och ny putter i bagen.

Oväder hotar Åbergs titelförsvar

Kraftigt regn och hårda vindar påverkar förberedelserna inför veckans signaturtävling på PGA Tour.

Nu ska Åberg försvara titeln – så ser du The Genesis Invitational

Ludvig Åberg är regerande mästare. Alex Norén finns också i fältet i den andra raka signaturtävlingen på PGA Tour. Så ser du tävlingen.

Svensk Golf