Hoppa till innehåll

Mickelson tvåa efter magisk slutspurt – bara fyra slag bakom Rahm

Gjorde sin bästa avslutningsrond någonsin på Augusta National.

Han har bara varit topp tio i en LIV-tävling på tio starter. Men när nu 52-åriga Phil Mickelson kommer till Augusta National händer någonting. Vid sidan av sina tre segrar (2004, 2006, 2010) har han hela 16 topp tio-placeringar i The Masters. Andraplatsen i år var hans andra i tävlingen och han har dessutom fem tredjeplatser.

– Jag har spelat bra och jag har skjutit låga scorer hemma, men när jag har tävlat har jag inte varit närvarande och tappat fokus och därför tappat slag på slarv ungefär som jag gjorde i torsdags, sa Mickelson efter sin avslutningsrond, som var den bästa slutrond han någonsin gjort i The Masters i sin 30:e start.

Inför slutronden låg Mickelson ett under par och hela elva slag bakom ledande Brooks Koepka. Men tillsammans med spelpartnern Jordan Spieth var Mickelson sista rondens stora behållning och de närmade sig hela tiden tätspelarna. Duon gjorde 17 birdies tillsammans och Mickelsons 65-rond tog honom till åtta under par och hela vägen upp till andraplatsen, som han delade med Brooks Koepka. Spieth hade ett slag sämre och delade fjärdeplatsen.

– Jag hade så kul på banan idag och att lyckas slå slagen under press och att hålla mig avslappnad och lugn hela vägen betyder mycket för mig. Det här bekräftar vad jag har känt att jag hela tiden varit nära riktigt bra resultat och det är en stor ära och ynnest att få komma hit och spela. Förhoppningsvis kan detta vara något att bygga vidare på för mig resten av säsongen.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren luke donald i röd golftröja
Tournytt

KLART: Luke Donald fortsätter som Ryder Cup-kapten

Luke Donald får fortsatt förtroende och leder Europa i Ryder Cup 2027 på Adare Manor i Irland.

staty på golfspelaren arnold palmer
Tournytt
golfspelaren ludvig åberg med en peg i munnen
Tournytt

Åbergs lag missar slutspel – Tiger Woods lag vände och vann

The Bay Golf Club var på väg mot slutspel men tappade segern i sista grundseriematchen mot Jupiter Links Golf Club.

Jättelöftet tog första segern

Tog sig in på exklusiva listan med Woods och Mickelson.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

”Inte mycket glädje i den reaktionen, bara lättnad”

Det bästa från Rory McIlroys presskonferens efter den befriande segern i The Masters.

Fyra spaningar från Masters andra dag

Langer sa farväl till Augusta National med fin rond.

Masterstempen 2.0 – Rose fortsatt i ledning trots hot från flera håll

Vi tar tempen på andra dagen i The Masters.

Fredagens starttider i The Masters – då slår Åberg ut

Tidiga starttider på fredgen för ledande Justin Rose och tvåan Ludvig Åberg.

Svensk Golf