Hoppa till innehåll

63-rond av Lagergren – tvåa inför sista ronden

"Bortsett från ett par mindre bra wedgar var det felfritt"

Det var en påkopplad Joakim Lagergren som gick tredje ronden av Jonsson Workwear Open i sydafrikanska Johannesburg på 63 slag (-9). Lagergren klättrade från en plats på nedre halvan till en delad andraplats inför söndagens sista rond. Den 31-åriga svensken har en seger i DP World Tour på meritlistan, Sicilian Open 2018, men har också tre andraplatser och fem tredjeplatser. Det blev nio birdies och nio par under tredje dagens spel och lördagens bästa score med två slags marginal.

– Jag slog bollen bra från tee, mitt järnspel var betydligt vassare än de första två dagarna och jag fick i en del puttar. Bortsett från ett par mindre bra wedgar var det felfritt, sa en nöjd Lagergren efter ronden.

Lagergren var bogeyfri under sin 63-rond och har bara ett slag upp till ledande tysken Alexander Knappe inför sista ronden. Lagergren delar andraplatsen med tre andra spelare.

– Det var ett tag sedan jag var bogeyfri och det ska bli kul att vara med däruppe i morgon, jag ser fram mot sista ronden.

Inför sista ronden är det 14 spelare inom fyra slag från ledningen och upplösningen är oviss. Näst bästa svensk inför sista ronden är Sebastian Söderberg på delad tiondeplats, fyra slag bakom ledande Knappe. Mikael Lindberg är delad 21:a ytterligare två slag bakom.

På Challenge Tour är Rikard Karlberg delad tvåa efter tre av fyra ronder på 13 under par, två slag bakom ledande italienaren Lorenzo Scalise.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Toursvepet – Hellgren bogeyfri sista ronden

Så gick det för de svenska spelarna på LPGA, LET och LIV Golf.

Martin Strömberg

Townsend imponerar i Johannesburg

Delar tredjeplatsen i ovädret i Sydafrika.