Hoppa till innehåll

Förlust mot Scheffler – inget slutspel för Norén

Tog ledningen i matchen men kunde inte stoppa birdiemaskinen Scottie Scheffler.

Svensk Golf

Alex Norén kommer inte gå vidare i WGC Match Play efter två inledande förluster. Det står klart efter svensken besegrats av Scottie Scheffler i andra omgången. 

Norén startade övertygande och tog ledningen i matchen genom en birdie på ettan, vilken sedan följdes av överlag stabilt spel. Världsettan och regerande mästaren gjorde därefter birdie på sexan för att utjämna matchen. Flödet av röda siffror var därmed igång från amerikanens håll och Norén kunde inte svara. Efter birdie och hålvinst på hål 7, 10, 11, 12 och 13 var Scheffler fem upp med fem hål kvar. Efter att båda spelarna gjort par på 14 var saken klar, med en övertygande seger för Scheffler med 5/4.

– Alex spelade stabilt och jag behövde sätta ett par nyckelputtar i början av matchen. Jag spelade mycket bättre idag än igår och puttningen var klart bättre, säger Scheffler till touren.

Alex Norén möter Davis Riley i sista omgången. Scheffler leder gruppen med två vinster men både Riley och Tom Kim har en teoretisk chans att vinna gruppen.

Sjundeseedade Will Zalatoris och åttondeseedade Viktor Hovland har precis som Norén inlett med två förluster och kommer inte heller att ta sig vidare från sina grupper. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Golf på TV: Norén på torsdag – Åberg på fredag

Vill du se svenskarna i Open de España gäller olika dagar. Alex Norén på torsdag – Ludvig Åberg på fredag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.

Inget Tour Championship för Norén

Åberg enda svensk på East Lake. Norén med sin näst bästa säsong på PGA Tour.