Hoppa till innehåll

Stark svenskstart i Singapore

Forsström och Lagergren gick sju under par. Delar andraplatsen.

Bo Hansson

DP World Tour är tillbaka i Singapore efter många års uppehåll. Nio svenskar finns med i startfältet i Singapore Classic som spelas på Laguna National Golf Resort Club ”vägg i vägg” med den internationella flygplatsen.
Och det blev lite av en flygande start för några av svenskarna.
Joakim Lagergren och Simon Forsström gick runt på 65 slag, sju under par. Båda hade en bogey, åtta birdies och resten par i scorekortet.

Simon Forsström gör sitt första år på DP World Tour. Han har spelat fem tävlingar hittills och har med en fjärdeplats (Mauritius) och en niondeplats (Joburg Open) fått en bra start på säsongen.
Förra året behövdes 464 poäng för att behålla kortet. Simon Forsström står just nu på 132. Det är tre varv kvar att spela i Singapore och allt kan hända men Forsström har bäddat bra. En topp 8-placering denna veckan så är han halvvägs mot ett förnyat kort.
Joakim Lagergren har missat kvalgränsen i de två tävlingar han spelat i år.

Leder gör 20-årige nordirländaren Tom McKibbin, från Holywood precis som världsettan Rory McIlroy. McKibbin är åtta under par, ett slag före Lagergren och Forsström.
Efter första dagen ligger kvalgränsen på –1.

LEDARTAVLA

TV-TIDER


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Farmers Insurance Open
Tournytt

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg: ”En väldigt bra dag”

Mikael Lindberg öppnade starkt i Dubai i tuffa förhållanden. Tvåa bakom Molinari.

McIlroy vill se böterna betalda – markerar inför Dubai

Rory McIlroy leder fältet i Dubai och uppmanar Jon Rahm och Tyrrell Hatton att betala sina böter.

Spansk seger efter Lowrys misstag

Irländaren tappade segern efter att ha slagit från bunkern till vattenhindret.

Martin Strömberg

McIlroy i topp – trist avslutning för Lagergren

Rory McIlroy tog kommandot direkt i Dubai, medan Joakim Lagergren tappade mark efter en stark start.