Hoppa till innehåll

Norén jagar segern i Dubai

Är två slag bakom Rahm inför slutronden i tourfinalen.

Alexander Norén biter sig fast i toppen av ledartavlan i DP World Tour Championship. Han avverkade tredje ronden på Jumeirahs Earth Course på 68 slag (-4) och är två slag bakom ledande spanjoren Jon Rahm. Norén inledde med birdies på hål ett och två och var fem under par efter tio spelade hål. Han gick ett över sista åtta hålen men räddade par på sista efter att ha slagit driven i vattenhindret.

– Mina drives har varit betydligt bättre senaste tiden. Jag försöker stå och slå höga drawar på rangen och det gör att min normala fade blir lite högre, går lite längre och spinner lite mindre. Man behöver slå över många bunkrar här och längd är viktigt även om det innebär att man missar några fairways, sa Norén efter tredje dagen.

Nu jagar Norén sin första seger på DP World Tour sedan Open de France 2018 och en seger skulle också ge en raketskjuts på den europeiska Ryder Cup-listan.

– Det är ju här man vill vara. Jag kollar på de här spelarna, ser vad de gör bättre än jag, och försöker förbättra mig. En seger skulle var enormt stort för mig.

Rahm gick på 65 slag och är 15 under par totalt, ett slag före engelsmannen Matthew Fitzpatrick, och två före Norén. Svensken som under slutronden spelar tillsammans med världsettan, Rory McIlroy, som är 12 under par efter en lördagsrond på 65 slag.

Joakim Lagergren gick på 71 slag för andra dagen i rad och delar 26:e plats på ett under par medan Sebastian Söderberg är delad 46:e efter 74 slag på lördagen.

Klicka på bilden för att komma till ledartavlan


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

LIV Golf South Africa - Day Four
Tournytt

DeChambeau tog andra raka segern

Besegrade Jon Rahm efter särspel i Johannesburg.

PGTI Open 2026 - Day Three Adam Wallin
Tournytt

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Rose: Jon Rahm bör betala böterna för att säkra Ryder Cup

Justin Rose uppmanar Jon Rahm att betala sina böter till DP World Tour – annars hotas hans Ryder Cup-framtid.

Townsend imponerar i Johannesburg

Delar tredjeplatsen i ovädret i Sydafrika.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.