Hoppa till innehåll

Magisk svensk kvaldag i Spanien

Forsström i ledningen och magisk 61-rond av Edén i Tarragona.

Halva sista steget av årets kvalskola till DP World Tour är spelat, 54 hål av 108. Och tredje dagen blev en stor framgång för flera av de svenska spelarna som hade tre av de fem bästa scorerna och hela 12 av de 15 spelande svenskarna var under par för dagen. Klart bäst av alla under söndagen var Tobias Edén som via tio birdies, åtta par och 61 slag på Lakes Course avancerade hela 83 placeringar, från en delad 93:e till en delad tiondeplats.

Lägg därtill att Simon Forsström fortsatte sin framfart och gick upp i ensamledning efter en rond på 65 slag, trots att han avslutade med dagens enda bogey på Hills nionde hål, hans 18:e. Forsström är med sina totalt 15 under par två slag före danske John Axelsen och engelsmannen Daniel Brown. Också Niklas Lemke hade en fin dag på Hills med åtta birdies och bara en bogey för 65 slag. Lemke är ensam fyra efter halva finalkvalet med tolv under par.

– Jag vet att vi bara är halvvägs och mycket kan fortfarande hända så jag behöver fortsätta att fokusera på resten av veckan. Det skulle betyda allt för mig att ta mig till DP World Tour eftersom jag aldrig gjort det tidigare, det skulle förändra allt, sa Forsström efter tredje ronden, som han var mycket nöjd med.

– Jag är jättenöjd med spelet idag och jag har nog aldrig slagit bollen bättre än nu.

De 25 främsta i finalkvalet belönas med ett kort till DP World Tour 2023 och just nu ligger spelare på delad 24:e plats sju under par.

Jens Fahrbring är närmaste svensk utanför de 25 just nu på en delad 37:e plats på fem under par.

Här är alla svenskresultat efter 54 hål:


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark debut av Townsend

Avslutade med bogeyfri 64:a i Johannesburg.

Toursvepet – Svensk ledning i finalkvalet i Salou

Gillberg: "Har tänkt på DP World Tour i 18 år"

Sju svenskar vidare till Kvalfinalen i Salou

Nu väntar sex stentuffa ronder i maratonkvalet.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.