Hoppa till innehåll

Norén snubblande nära – tvåa i Skottland

Pressade segraren Ryan Fox under avslutningen på The Old Course.

Oskar Nilsson

Det blev en minst sagt dramatisk avslutning för Alex Norén på Alfred Dunhill Links med flertalet missade birdiemöjligheter samt ett utslag på sista hålet som var out of bounds under någon millisekund, för att därefter studsa in på 18:e hålets green. Något som gav svensken en avlägsen möjlighet att press fram ett särspel genom att sänka en lång putt för eagle. Bollen stannade till slut någon decimeter eller två från hål för en stilfull birdie, vilket öppnade upp för Nya Zeeländaren Ryan Fox att tvåputta för par och säkra årets andra DP World Tour-titel. Segern och avancemanget på rankinglistorna innebär även att Fox ser ut att få göra sin första start i The Masters på Augusta National i april nästa år.

 – Jag har inte hunnit tänka på det än, men jag är säker på att jag kommer få en del meddelande om det ikväll. Det kommer bli overkligt och ord kan inte beskriva något för tillfället om jag ska vara ärlig, sa en märkbart tagen Fox efter ronden.

Alfred Dunhill Links spelades på tre olika banor under torsdag till fredag. Alex Norén inledde tävlingen med att gå fem under par på Carnoustie vilket han följde upp med en 69-rond på Kingsbarns Golf Links under fredagen. Efter lördagens rond på Old Course låg han delad tvåa, en plats som han alltså behöll genom ytterligare en rond på tre under par. Norén slutade på totalt 14 under par tillsammans med engelsmannen Callum Shinkwin.
Norén avancerar därmed sex placeringar på världsrankingen – upp till plats 50.

Övriga två svenskar som klarade kvalgränsen efter tre dagars spel var Joakim Lagergren och Sebastian Söderberg. Lagergrens avslutande 74-rond tog honom till en delad 56:e-plats på ett under par. Söderberg slutade ett slag bakom på en delad 59:e-plats.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Åberg bogeyfri på TPC Sawgrass

Ludvig Åberg fick en stabil och lovande start i THE PLAYERS Championship på hemmabanan.