Hoppa till innehåll

Kanonrond av Sagström i Evian

Avancerade ordentligt på ledartavlan inför sista ronden.

Det är fortsatt kanadensiskt i topp av Evian Championship. Men Brooke Hendersons ledning krympte till två slag under tredje ronden av dammajorn. Henderson gjorde ännu en stabil rond på 68 slag men sydkoreanskan So Yeon Ryu gick på 65 slag och kapade tre av Hendersons fem slag som hon hade inför lördagen. Det var fem år sedan Ryu tog sin senaste och andra majorseger i ANA Invitation, Henderson har en majorseger, Women´s PGA Championship från 2016. Ryu var mycket belåten och nöjd med spelet efter sin 65-rond.

– Det känns jättekul att vara med och slåss om segern, det var säkert ett år sedan jag spelade så här bra. Det var framförallt spelet från tee som fungerade perfekt idag.

Henderson var inte helnöjd efter sin rond trots att hon fortfarande leder.

– Banan spelades lite tuffare för mig idag och det blev inte så många birdies som jag hoppats på. Banan kan vara trixig om man slår bollen till fel ställen men det finns en hel del birdies om man spelar den rätt, sa Henderson efter tredje ronden.

En av tredje dagens bästa scorer stod Madelene Sagström för. Trots att hon inledde med en bogey blev det 66 slag och en klättring från 30:e till delad 15:e plats på ledartavlan. Hon är dock nio slag bakom ledande Henderson inför sista dagens spel. Anna Nordqvist är på delad 22:a plats efter 70 slag på lördagen, Linn Grant hade 69 slag och delar 29:e plats medan Johanna Gustavsson gick på 69 slag och delar 44:e plats.

Ställningen, Evian Championship


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Valspar Championship 2026 - Final Round
Tournytt

Fitzpatrick vann Valspar Championship

Så här gick det under söndagen på de amerikanska tourerna.

LIV Golf South Africa - Day Four
Tournytt

DeChambeau tog andra raka segern

Besegrade Jon Rahm efter särspel i Johannesburg.

PGTI Open 2026 - Day Three Adam Wallin
Tournytt

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant kvar i slagläge i Singapore

Tre slag bakom tätduo inför sista ronden av HSBC Women's World Championship.

TourTempen – Svårt att förstå sig på Jon Rahm

Spanjoren har själv satt sig i smeten, men vägrar göra rätt för sig.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Närspelet höll Norén bogeyfri

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.