Hoppa till innehåll

Här är svenskarna som spelar U.S. Open

Fyra intressanta svenska starter på The Country Club.

Svensk Golf

Det är dags för herrarnas tredje major under 2022, klassiska U.S. Open på The Country Club strax söder om Boston i Massachusetts. Första upplagan av U.S. Open spelades redan 1895 vilket gör årets tävling till den 127:e i ordningen. Det är fjärde gången tävlingen spelas på The Country Club och senast var 1988 då amerikanen Curtis Strange tog sin första av två raka segrar i U.S. Open.

Vi har fyra svenska spelare i årets startfält: Jonas Blixt, David Lingmerth, Alex Norén och Sebastian Söderberg. Bästa svenskresultat i ett U.S. Open hittills har Niclas Fasth och Henrik Stenson med fjärdeplatser 2007 respektive 2014.

Jonas Blixt

Ålder: 38

Blev proffs: 2008

Proffssegrar: 4

Nuvarande världsranking (14 juni): 1 028

Antal U.S. Open: Ett (missad kvalgräns 2014)

Bästa placering, U.S. Open:

Jonas Blixt gör sin blott andra start i U.S. Open men imponerade stor då han vann kvalet för en vecka sedan efter ronder på 67-65. Blixt har missat stora delar av de senaste säsongerna på grund av skadebekymmer men har den senaste tiden visat klar uppåtgående form med bland annat kvalsegern och en delad 28:e plats veckans som gick i RBC Canadian Open.

David Lingmerth

Ålder: 34

Blev proffs: 2010

Proffssegrar: 2

Nuvarande världsranking (14 juni): 592

Antal U.S. Open: Tre (tre klarade kvalgränser)

Bästa placering, U.S. Open: 12 (2016)

David Lingmerth har trivts bra i U.S. Open-sammanhang och har tre fina placeringar på sina tre starter i tävlingen. Tolfteplatsen 2016 på Oakmont är bästa resultatet hittills då Lingmerth var sju slag bakom segraren, Dustin Johnson. Lingmerth var också delad 17:e i sin debut på Merion 2013 och delad 21:a på Erin Hills 2017.

Alexander Norén

Ålder: 39

Blev proffs: 2005

Proffssegrar: 11

Nuvarande världsranking (14 juni): 60

Antal U.S. Open: Åtta (tre klarade kvalgränser)

Bästa placering, U.S. Open: d17 (2020)

Norén har haft svårt att övertyga i U.S. Open men den delade 17:e platsen för två år sedan på Winged Foot var ett styrkebevis. Han var dessutom delad 25:a på Shinnecock Hills 2018.

Sebastian Söderberg

Ålder: 31

Blev proffs: 2013

Proffssegrar: 6

Nuvarande världsranking (14 juni): 203

Antal U.S. Open: Ett (missad kvalgräns 2016)

Bästa placering, U.S. Open:

Sebastian Söderberg tog sig in i tävlingen via en femteplats i den kvalserie över fyra tävlingar som DP World Tour hade i maj och Söderberg har visat fin form senaste tiden. En andraplats i British Masters följdes av en delad femteplats i Dutch Open. Söderberg missade kvalgränsen med två slags marginal i hittills enda U.S. Open-starten efter ronder på 75-73.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Senaste nytt från U.S. Open:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Svenska kanonronder i Scottish Open

Svensson och Söderberg klättrar ordentligt under fredagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Jacobson två slag från segern

Här i Toursvepet kan ni följa de svenska spelarna runt om i tourvärlden.

Tung dag för Åberg i The Memorial

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Årets HETASTE spelare 2024

TourTempen special listar spelarna som kommer minnas 2024 med glädje.

Slutspelet närmar sig – flera svenskar kan klättra på rankingen

Det är endast sex tävlingar kvar innan slutspelet i DP World Tour börjar. Den här veckan har flera svenskar chans att klättra för att ta sig dit – men också för att behålla sitt tourkort.

Felix Månsson