Hoppa till innehåll

Annikas son Will gjorde hole-in-one 

Slog till på närliggande par 3-bana medan mamma förberedde sig på majorbanan.

På onsdagen befann sig Annika Sörenstam och hennes make och caddie Mike McGee på Pine Needles och förberedde sig för U.S. Women’s Open.
Samtidigt återvände barnen Will och Ava till närliggande Pinehursts par 3-bana The Cradle som hela familjen spelat dagen innan. 

Det gick bra, 11-årige Will gick tre under par och slog till med ett HIO på hål 5, 51 meter.

Barnen och framförallt Will har en stor del i mammas återvändande till golfen. Han är ofta med och tränar och de har många chipptävlingar tillsammans. 
– Will älskar att chippa. Han chippar bara med en 60-gradare så då gör jag det också. Jag kom hit och kände ”wow!”, det här funkar ju. Tack vare det känns min chippning bättre än någonsin, sa Annika Sörenstam på en presskonferens i tisdags.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Sörens­tams son vill ha betalt för att bära bagen

Annika Sörens­tams 14-årige son Will McGee gör caddiedebut på hemmaplan i LPGA:s säsongsstart.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Så ser du Sörenstam och McGee i PNC Championship

Tvågenerationstävlingen PNC Championship spelas i helgen – Annika Sörenstam ställer återigen upp med sonen Will McGee.

Svensk Golf

Sörenstam leder U.S. Senior Women’s Open

Annika Sörenstam inledde starkt och tog ledningen i U.S. Senior Women’s Open efter en runda på 70 slag.