Hoppa till innehåll

Björk och Lagergren klara för Tourfinalen

Små marginaler om finalplatserna i Dubai.

Under en stor del av årets säsong på Europatouren såg det ut som att vi kanske inte skulle få med någon spelare till Tourfinalen, DP World Tour Championship, i Dubai nästa vecka.

Men nu står det klart att vi får två svenska spelare till start. Alexander Björk spurtade starkt sista dagen av AVIV Dubai Championship och det räckte till en 51:a plats på Race to Dubai. Joakim Lagergren hade platsen som i en liten ask men 74 slag sista ronden gjorde att det var på poängen att han skulle ta sig in i nästa veckas stortävling. Grafiken under TV-sändningen från Dubai var heller inte helt korrekt och det var dessutom osäkert om det skulle bli nummer 53 eller nummer 54 på Race to Dubai som skulle få sista platsen.

Nu gick det vägen med liten marginal.

– Det var mycket press den här veckan och det är alla spelares mål att ta sig till Tourfinalen. Jag tittade inte på ledartavlorna under helgen utan försökte att fokusera på mitt eget spel, berättade Björk efter tävlingen.

Nu slutade Lagergren 53:a och även James Morrisson på platsen bakom får plats i startfältet nästa vecka.

Slutsegern i Race to Dubai kommer med stor sannolikhet att handla om tre spelare. USA:s Collin Morikawa leder före landsmannen Billy Horschel med spanjoren Jon Rahm på tredje plats.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Wiesberger om Wentworth: ”Det blir bara värre”

Bernd Wiesberger är kritisk till utvecklingen på DP World Tour. Nu varnar han för att tourens egna spelare inte prioriteras.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

Rahms besked – gör debut i DP World Tour-tävlingen

Jon Rahm har presenterat höstens spelplan. Då väntar både en comeback i tourfinalen och en DP World Tour-debut.

Lagergren elva i Schweiz

Avancerade två platser på Race to Dubai.