Hoppa till innehåll

Fortsatt stark form för Söderberg

Efter förra veckans segerstrid på Valderrama är Sebastian Söderberg åter på gång att kasta sig in i Europatourens hetluft.

Axel Bridal

Prognoserna pekade redan ditåt under gårdagen. Och visst bjöd Mallorca Golf Open på tuffa förhållanden under fredagens spel. Fältet testades både med mindre kul väder och vindar av tuffare rang. För Sebastian Söderberg innebar dock andra ronden på Santa Ponsa ytterligare ett steg i i den positiva riktning som förra veckans starka insats på Valderrama knuffat in honom mot.

Sett till förhållandena var Söderbergs 68:a vägvinnande i fältet och innebar avancemang upp till en delad sjätteplats. Även om några av birdieputtarna inte trillade i så är Söderberg åter i läge att utmana om en placering i toppen, där han nu har fem slag att hämta in på ledande sydafrikanen Bryce Easton.   

På delad sjätteplats återfinns också Niklas Lemke som öppnade fredagen med en tung bogey. Lemke lyckades dock hålla sig ett över par under resten av den väderbitna eftermiddagen och har ett hål kvar att spela av fredagens avbrutna rond, som återupptas under lördagsmorgonen.

När spelet blåstes av fanns fyra svenskar på rätt sida om kvalgränsen. Tillsammans med Söderberg och Lemke kommer också Rikard Karlberg (d53, par) och Joel Sjöholm (d32, -2) att få ytterligare två varv på den nu rätt tilltygade banan på Mallorca.

Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Åberg, PGA Championship
Tournytt

Ludvig Åberg: ”Det är dessa tävlingar vi alla vill vinna”

Ser fram mot en laddad segerstrid på Aronimink under avgörandet av PGA Championship.

Mikael Lindberg, PGA Championship
Tournytt

Lindberg vinner mark i majorn med drömslag

Sänker för eagle från bunkern och går på 67 slag efter stark avslutning.

2026 PGA Championship - Round Two
Tournytt

Världsettan: ”Ett pussel som jag behöver lösa”

Årets PGA Championship bjuder på de svåraste hålplaceringarna som Scheffler varit med om.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ännu en vass slutrond av Söderberg

Tog andra raka topp tio-placeringen efter 64-rond.

Lagergren tolva inför slutronden i Nairobi

Fem slag från täten efter 54 spelade hål.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Fem svenskar vidare i Kenya

Lemke fortsatt bra med på delad åttondeplats.