Hoppa till innehåll

Norén klättrar – nu är varje slag avgörande

Alexander Norén har aldrig spelat tourfinalen på East Lake. Kanske får han göra det den här gången.

Bo Steffensen

Alexander Norén gick in i BMW Championship på Caves Valley som 43:a på Fedex Cup-rankingen. De 30 bästa får spela tourfinalen. För att få komma med dit behöver Alex Norén sluta topp 10, minst.
Han är på god väg. Efter 71 slag i torsdags har Norén fått ordning på spelet och avancerar stadigt upp för leaderboarden.
Fredagens 66 slag följdes upp med en bogeyfri 67:a på lördagen, fem under par. Därmed är Norén –12 totalt. Han delar tolfte plats med sydkoreanen  K H Lee.
Det är nästan omöjligt att säga exakt vilken placering han behöver för att ta sig förbi den där 30-gränsen. Allting beror på var de andra spelarna placerar sig.
Så som leaderboarden ser ut inför sista dagens spel är Alexander Norén beräknad att sluta 35:a på rankingen.

En tiondeplats kan räcka, om Norén inte delar den med någon annan och alla andra pusselbitar faller på rätt plats, men det kan också krävas lite mer.
Sergio Garcia, 44 på rankingen inför BMW, ligger delad fyra inför söndagen. Han delar den placeringen med Rory McIlroy, Sam Burns  och Abraham Ancer. Spanjoren beräknas landa 27:a på rankingen.
Hudson Swafford, 40 på rankingen, är ensam nia och skulle om allt står sig hamna på plats 31. Precis utanför alltså.
Det talar för att Norén behöver upp några pinnhål under söndagen.
Han har tre slag upp till Swafford, fyra till Jon Rahm som är ensam åtta, fem till Garcia och gänget på fjärdeplatsen.
En rond till liknande de han gjort fredag och lördag och Alexander Norén kan ta sig vidare.

LEDER tävlingen gör Bryson DeChambeau och Patrick Cantlay. Båda är –21 totalt och tre slag före trean Sungjae Im.
Alexander Norén slår ut 18.44, svensk tid, på söndagen. Han går i boll tillsammans med Webb Simpson.

Klicka på bilden för fullständig leaderboard

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

Så följer du Ludvig Åberg i Tour Championship

Dags för Tour Championship på East Lake, Åberg ensam svensk till start.

Inget Tour Championship för Norén

Åberg enda svensk på East Lake. Norén med sin näst bästa säsong på PGA Tour.