
Madelene Sagström jagar en Solheim Cup-plats med en bra insats i veckans major. Foto: Getty Images
Svenskornas starttider i veckans major
Det är äntligen dags för världens bästa damspelare att göra upp på klassiska Carnoustie i årets sista major. Här är de viktigaste starttiderna under de första två speldagarna.
Det är dags för årets sista major. AIG Women’s Open ska avgöras på klassiska Carnoustie Golf Links på den skotska ostkusten och med i startfältet har vi fem svenska spelare. Två av dem har majorvinster i bagaget och en av dem är färsk europamästarinna för amatörer.
Bäddat för dramatik med andra ord och vi ger en stark rekommendation att slå sig ned i soffan redan under torsdagen för att följa händelseförloppet på en av världens bästa golfbanor. Sändningarna inleds klockan 12.00 på Viaplay och här har du samtliga grupper med svenskor och deras starttider.
Torsdag | Svensk tid | Fredag |
9.47 | Catriona Matthew, Madelene Sagström, Tsubasa Kajitani (a) | 14.27 |
10.20 | Albane Valenzuela, Pernilla Lindberg, Karolin Lampert | 15.00 |
14.49 | Laura Davies, Anna Nordqvist, Ingrid Lindblad (a) | 10.09 |
15.11 | Pornanong Phatlum, Olivia Cowan, Johanna Gustavsson | 10.31 |
Med i tävlingen är förstås också hela världseliten, här är några av de högst rankade spelarnas starttider:
Torsdag | Svensk tid | Fredag |
09.09 | Nelly Korda, Nasa Hataoka, Charley Hull | 13.49 |
13.27 | Inbee Park, Yealimi Noh, Leona Maguire | 08.47 |
13.05 | Sophia Popov, Sei Young Kim, Jessica Korda | 08.25 |
08.47 | Danielle Kang, Patty Tavatanakit, A Lim Kim | 13.27 |
Text: Jesper Johansson • 2021-08-18
Tournytt • AIG Women's Open • Anna Nordqvist • Carnoustie • Ingrid Lindblad • Johanna Gustavsson • Madelene Sagström • Pernilla Lindberg • Tournytt