Hoppa till innehåll

Suveräna amerikanskor springer ifrån fältet

Madelene Sagström tappade mark mot täten under lördagen och är delad sjua inför avgörandet i Atlanta. Lizette Salas och Nelly Korda är i en klass för sig.

Segerchansen har minskat – men Madelene Sagström kan med gott hopp se fram emot finalvarvet och upplösningen av Women’s PGA Championship, årets tredje major, på Atlanta Athletic Club i Johns Creek, Georgia.

Hon startar i en av söndagens sista bollar. Hon gör det som sjua, åtta slag från en amerikansk ledarduo men med tre slag upp till tredjeplatsen.

Positionen kunde ha varit betydligt sämre.

Ett oväntat misstag på det 15:e hålet, ett av den tuffa mästerskapsbanans lurigaste korthål, betydde såväl vattenbesök, dropp och två puttar för en dubbelbogey. I det läget var hon på väg ut ur resultattavlans topp 10-lista.

Tre till tuffa avslutningshål, samtliga med vattenhinder, återstod att spela.

Det 15:e hålet på Atlanta Athletic Club ställde till det för Madelene Sagström. Foto: Getty Images

Madelene skakade snabbt av sig sitt misstag och avslutade lördagsvarvet med tre magnifika inspel. Med två birdies (hål 16 och 18) tog hon sig tillbaka till minus sju. Framför allt visade hon den mentala styrka som tagit henne till den allra högsta nivån i de största sammanhangen.

Inför finalrundan delar hon på sjundeplatsen med tyskan Esther Henseleit som överraskat stort i Atlanta.

Fyra europeiskor är samlade på topp 10-listan, en global ledartavla med nio nationers flaggor intill spelarnamnen: den amerikanska, thailändska, italienska, franska, filippinska, tyska, sydkoreanska, kinesiska och lyckligtvis också den svenska.

Att enbart tre sydkoreanskor är bland de 30 bästa får närmast ses som en sensation och möjligen ett trendbrott.

Efter elva majors utan amerikansk vinnare har hemmanationens stjärnor skaffat sig ett utmärkt utgångsläge. Nelly Korda och Lizette Salas delar på ledningen på 15 slag under par, fem före de närmast jagande.

De övriga kvarvarande svenskorna föll i resultatlistan under lördagen. Dani Holmqvist ligger på 42:a plats (+2) och Anna Nordqvist på 52:a (+3) efter en tung dag utan birdies och medgång på greenerna.

Klicka här för att se ledartavlan


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

16:e – Royal Porthcawls brutala prövning

Vind, längd och precision avgör på ett av banans svåraste hål – ”En riktig best”, säger Madelene Sagström

Roger Andersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Allt om Evian Championship

Svenskorna, tv-tider, starttider för årets fjärde dammajor.

Jonsson klättrar på Road to Mallorca

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Maja Stark vann U.S. Women’s Open!

Tog sin första majorseger på Erin Hills efter stabil sistarond.

Tre svenskor topp-12 i U.S. Women’s Open

Stark tvåa och Grant åtta inför helgens spel på Erin Hills.