Hoppa till innehåll

Herrarna som representerar Sverige i OS: ”En stor ära”

Äntligen är det klart vilka två svenska herrspelare som kvalat in till OS. Och de båda ser dels fram emot utmaningen och dels att få representera Sverige.

Jesper Johansson

Efter vad som känns som en evighet är det nu klart vilka två herrspelare som kvalat in till de olympiska spelen i Tokyo senare i år.
Henrik Norlander och Alex Norén är de två svenskarna som kommer representera Sverige på herrsidan när OS-golfen avgörs på Kasumigaseki Country Club.

Under en pressträff meddelade de båda två att det var en stor är att få representera Sverige under spelet.
– Efter karriären skulle en topplacering i OS rankas högt. Nu är inte startfältet exakt klart men som golfare rankar man vilka tävlingar genom vilka som spelade dem. Det är därför rankar man majors så högt. Även i majors, framför allt tidigare, så var det spelare som avstod att delta i vissa av de tävlingarna. Men man rankar de ju inte lägre för det, säger Alex Norén.

Henrik Norlander:
– Det ska bli en stor ära. Jag har fått en kanonstart på det här året. Jag klättrade mycket på rankingen och då blev OS ett stort mål. Jag känner att jag blivit bättre de senaste åren och det ska bli en stor ära för mig att delta. Att få åka till Tokyo och så… Det här blir en stor upplevelse.

Med OS insprängt mitt i ett fullsmetat sommarschema innebär det att de båda spelarna kommer behöva göra vissa uppoffringar för att delta i spelen. Detta då främst för att de spelas med en enorm tidsskillnad jämför med USA. Henrik Norlander förklarar att han struntar i tävlingen veckan innan OS då det skulle göra det svårt att leverera väl på plats.
– Den tävlingen spelas i Minnesota så jag skulle dels inte kunna komma dit förrän på tisdagen och dessutom skulle det vara 15 timmars tidsskillnad. Så jag struntar i den tävlingen och åker hem till Sverige istället veckan innan och tar bort hälften av tidsskillnaden och tränar där. Sedan är jag inte schemalagd att spela tävlingen därefter ändå.
Alex Norén fyller i:
– Det blir samma för mig. Man kan inte spela allt ändå. Nu när jag spelar mycket i USA är inte tidsskillnaden ett lika stort problem men när man spelar i Europa är det ofta långa resor och jag är van därifrån med resandet.

För de båda spelarna är det tydligt att vinter-OS varit de spel som satt störst avtryck. De båda tar upp hockeyguldet i Lillehammer och Norlander nämner även guldet i Turin. Snart kan de själva vara med och skapa framtidens OS-minnen. En utmaning de båda ser fram emot.
– För mig . . . bara att få representera Sverige i ett OS är den stora grejen. Att ha varit med i OS är det få som har varit. Jag tycker det ska bli häftigt att få dra på mig blågula kläder, säger Norlander.
– Det känns jättekul. Det är också skönt att gilla den andra spelaren. Vi spelade tillsammans för en månad sedan och vi kommer bra överens. Det ska bli kul att representera Sverige ihop.

Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Tre svenskar i Valspar – TV-tider och starttider

Dags för Nyholm, Svensson och Norlander att ta sig an Innisbrooks Copperhead Course.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg fick nytt liv – vände tung rond

Fyra svenska spelare har slagläge inför sista ronden.

Glödhet puttning för Åberg – tre svenskar topp 10

Ludvig Åberg delar andraplatsen i Arnold Palmer Invitational. Samtidigt imponerar svenskar i Puerto Rico.

Nu ska Åberg försvara titeln – så ser du The Genesis Invitational

Ludvig Åberg är regerande mästare. Alex Norén finns också i fältet i den andra raka signaturtävlingen på PGA Tour. Så ser du tävlingen.

Svensk Golf

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg