Hoppa till innehåll

Schauffele hanterade senaste andraplatsen med ”ett par glas vin”

Trots att han inte vunnit på mer än två år är Xander Schauffele en av golfens hetaste spelare för tillfället. Nu hoppas han kunna konvertera andraplatserna till segrar med start i veckan.

Jesper Johansson

Sedan PGA Tour-säsongen 2017–2018 har Xander Schauffele flest andraplatser av alla spelare på touren. Totalt har amerikanen tio andraplatser, detta inklusive hans två senaste starter.

Han slutade också tvåa i Tourfinalen i höstas, även om han var den spelare med lägst score. Detta då just den tävlingen använder sig av en typ av handicapsystem. Senaste segern kom i Sentry Tournament of Champions i januari 2019. I år har han på sju starter slutat topp-5 vid fem tillfällen och som sämst har han slutat på en delad 17:e-plats.

Helt enastående resultat för 27-åringen, förstås. Men med så många chanser att vinna utan att faktiskt få fotograferas med trofén har det börjat knorras om han har vad som krävs för att ta det där sista steget för och bli en ännu bättre spelare. Senast han slutade tvåa var i Phoenix där Brooks Koepka besegrade honom med ett slags marginal. Hur amerikanen tog det? Lugnt och stillsamt.
– Ett par glas vin och en god natts sömn var vad jag behövde för att komma förbi det. Man får ta med det positiva från veckan och identifiera misstagen som gjordes för att sen gå vidare, säger Schauffele inför veckans Genesis Invitational.

Amerikanen är i den speciella situationen där spelet är riktigt bra, men segrarna saknas. Så hur bedömer man sig själv med hans fina resultatrad. Schauffele själv är nöjd med sitt spel.
– Mycket bra spel men ingen seger. Överlag är jag nöjd med mitt spel. När det närmar sig slutet av en tävling gäller det att tro på att man har vad som krävs. Man kan spela otrolig golf men om du tvekar på dig själv en sekund kommer det att straffa sig, vilket jag skulle säga är vad som hänt mig.

Nu hoppas förstås Xander Schauffele att hans femte seger i karriären ska komma. I veckan är det dags för Genesis Invitational på Riviera Country Club och amerikanen har aldrig varit sämre än delad 23:a i tävlingen med ett starkt startfält. Med många chanser att vinna den senaste tiden är det en numer rutinerad spelare som kliver upp på första tee för att försöka tämja Rivieras tuffa utmaningar.
– Det är svårt här. Jag tror det är svårt att nämna en tuffare bana utan så många vattenhinder. Den här banan har varken out-of-ounds eller några direkta hinder någonstans, ändå spelas den så svårt. Så jag tror att alla vi uppskattar den här utmaningen.
– Den här banan är en sådan som man trivs bättre på ju mer du spelar den. Och skicket är overkligt bra. Det kommer att vara lite annorlunda i år då det är mer kallt och blött. Och eftersom det inte finns några direkta hinder som ger dig plikt är det lätt att du blir otålig och börjar spela för aggressivt. Det är lätt att göra bogey eller dubbelbogey på det sättet, vilket kanske är det mest frustrerande. Tålamod är nyckeln, säger Schauffele.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Så ser du Åberg och Norén i majorgenrepet

PGA Tour-eliten laddar för ny major med Truist Championship på Quail Hollow.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Stor genomgång: Siffrorna som visar Åbergs utveckling

Detta har Åberg förbättrat sedan han blev proffs.

Ingen Åberg på Trump National Doral

Alex Norén ende svensk när PGA Tour återvänder till Blue Monster för signaturtävlingen Cadillac Championship.