Hoppa till innehåll

Ström delad trea i majorn – ett slag bakom

Det återstår 54 hål av veckans KPMG Womens PGA Championship. Flera svenska spelare är i en fin position.

Jesper Johansson

Bäst position av de blågula hoppen har Linnea Ström.
Göteborgaren inledde nämligen veckans major utanför Philadelphia med en 68-rond, två under par.
Resultatet gör att hon är ett slag bakom de två spelarna som delar ledning.

Under torsdagen gjorde Ström tre bogeys och fem birdies. Detta resulterade i ett toppresultat och hon sa själv efter ronden att hon har drivern att tacka för mycket. Linnea Ström är nämligen en av de längst slående spelarna på LPGA Tour.
– Jag kände redan under inspelsvarven att – om jag slår bollen bra kommer jag ha en fördel här. Och mina utslag var väldigt bra idag, det är en fördel att slå långt här, framför allt i den här vinden.

Vinden var det. Linnea Ström startade sin rond tidigt vilket innebar kyliga förhållanden och blåst. Under rondens gång förändrades dock väderleken vilket innebar varmare temperaturer och en mer behaglig oktober-sol. Trots att Ström fick den ”sämre” sidan av lottningen är hon bra med.
– Som svensk är man ganska van vid de här förhållandena, speciellt de kyliga morgnarna. Men vinden var helt klart problematisk idag. Jag försökte bara att ta rätt beslut med min caddie och ha tillit till beslutet när jag väl slog till bollen.

Med 54 hål kvar att spela är alltså Linnea Ström ett slag bakom ledarduon bestående av Britanny Lincicome och Kelly Tan. Den delade tredjeplatsen gör att hon är ett slag före de två svenskorna som är delad nia: Pernilla Lindberg och Anna Nordqvist. En svensk kanonstart i veckans major, med andra ord.

Här är toppen av ledartavlan:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare firar på golfbana
Tournytt

Toursvepet – Slog Tiger Woods rekord

Så slutade veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelaren ludvig åberg skrattar på en golfbana
Tournytt

Stark avslutning av Åberg på Quail Hollow

Norsk seger! Och Ludvig Åberg avancerade på ledartavlan efter fint järnspel och bättre utdelning på greenerna.

Tidén Cutter
Tournytt

Gamle Fredrikstad Open – får vi en fjärde segrare?

Tre olika segrare på Cutter & Buck Tour hittills under 2026

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Korda höll undan i Chevron – tog sin tredje majorseger

Ledde från första ronden till den sista – tog över som världsetta igen.

Korda i klar ledning i Chevron Championship

Jagar tredje majorsegern. Stark tappade på sluthålen.

Lovande svenskstart i årets första major

Maja Stark och Linnea Ström öppnade med 69 slag i Houston. Även Linn Grant hänger med i toppskiktet.

Kinhult i toppform – 64 slag i Arizona

Frida Kinhult inledde Ford Championship med en bogeyfri 64-rond och är med i toppen. På PGA Tour fick Jesper Svensson en nästan lika stark start.