Hoppa till innehåll

Skaftö Open blir LET-tävling

Tre svenska LET-tävlingar under 2021.

Inte sedan Helsingborg Open 2015 spelades har det arrangerats Europatourgolf för damer i Sverige.

I år var tanken att arrangera två tävlingar i och med nya Scandinavian Mixed och Creekhouse Ladies Open men båda ställdes in på grund av coronapandemin. 

Men 2021 kommer det om inget oförutsett inträffar att bli tre LET-tävlingar på svensk mark. Sedan tidigare de två ovan nämnda och tidigare i veckan blev det klart att också Skaftö Open får LET-status.

– Vi ska jobba stenhårt för att göra en bra tävling med bra namn och bra med prispengar, säger Reine Patriksson, tävlingschef, enligt svt.se.

Creekhouse Ladies Opens nya datum är i början av juni 2021 på Kristianstad GK och senare i juni ska Scandinavian Mixed, ett samarrangemang mellan herrarnas European Tour och Ladies European Tour, spelas på Bro Hof Slott GC.

Skaftö Open kommer att spelas i slutet av sommaren med tänkt start den 26 augusti och blir därmed den sista av tre LET-tävlingar i Sverige nästa år.

– Det betyder ju oerhört mycket för svenska golftjejer att ha LET-tävlingar i Sverige att sikta mot, säger Patriksson.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tung svenskdag på Royal Lytham & St. Annes

Stark och Arwefjäll bästa svenskor i Women's Open på delad 49.e plats.

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

Martin Strömberg

Nu startar sista pushen mot Solheim Cup

Hög tid att leverera – två svenskor i laget just nu.

Profilstarkt när Linköping står värd för Lag-SM

Under tisdagen drar Lag-SM igång på två banor i Linköping.