Hoppa till innehåll

Söderberg tia när Horsfield vann i Wales

Mager svensk utdelning på greenerna sista ronden.

Det fanns visst hopp om seger när Sebastian Söderberg gav sig ut sista ronden av Cletic Classic, den fjärde tävlingen i The UK Swing, på Europatouren.

Söderberg var då två slag bakom ledande skotten Connor Syme, men fick inte riktigt utdelning på greenerna sista ronden och fick nöja sig med en avslutningsrond på par.

Söderbergs 13 under par totalt räckte till en ensam tiondeplats, fem slag bakom segraren.

Istället stormade Sam Horsfield förbi Syme tidigt under ronden och höll sedan undan till sin andra seger på tre veckor, två slag före belgaren Thomas Detry.

Den 23-årige engelsmannen vann först Hero Open på Forest of Arden, missade sedan kvalgränsen förra veckan i English Championship, och så kom ännu en seger den här veckan på Celtic Manor.

Horsfield är den första spelaren på Europatouren att vinna två tävlingar på tre veckor med ett missat kval där emellan.

För svensk del i övrigt avslutade Rikard Karlberg sylvasst med nio birdies sista dagen för 66 slag och en delad 31:a plats. Alexander Björk hade 68 sista ronden och delade 27:e plats.

Nästa vecka väntar ännu en tävling på Celtic Manor, ISPS Handa Wales Open.

Klicka på bilden nedan för att komma till resultaten.

Samarbete med OnTee

Boka starttider till utlandssemestern – enkelt, prisvärt och tryggt

Är starttiden bekräftad? Kommer det att uppstå några problem när jag kommer till klubben? Dessa är frågor som kan oroa golfare inför en golfresa. Med OnTee finns det ingen anledning till oro.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare i omklädningsrum med pokal
Tournytt

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Alex Norén försvarar titeln när världsstjärnorna samlas på Wentworth

solheim cup-kaptener håller om. pokalen
Tournytt

Nordqvist avfärdar USA-kaptenens kritik

USA-kaptenen Angela Stanford var kritisk mot greenerna efter förlusten. Anna Nordqvist håller inte med.

golfspelare vrålar på golfbana efter seger i golftävling
Tournytt

Lowry krossade alla på hemmaplan – Dantorp topp 10

Shane Lowry stod för en makalös uppvisning på hemmaplan. Irländaren vann Irish Open med rekordmarginal – och Jens Dantorp blev bäste svensk.

TourTempen – Svårt att förstå sig på Jon Rahm

Spanjoren har själv satt sig i smeten, men vägrar göra rätt för sig.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Åberg slipar Ryder Cup-formen på DP World Tour

Spelar nästa veckas BMW PGA Championship

Sagström tvåa i Boston efter kanonrond

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Stark spurt av Söderberg i Ras Al Khaimah

Delade femteplatsen efter bogeyfri slutrond.