Hoppa till innehåll

TV: Hör norska kommentatorernas eufori

I behov av lite glädje? Se och hör hur norska kommentatorerna reagerade på Viktor hovlands seger!

Jesper Johansson

Det är måndag, vilket för oss golfare innebär att det är ett antal dagar tills vi antingen får spela själva – eller se proffsen spela golf igen.
Därför kan det vara viktigt att få lite uppmuntran på veckans första dag.

För att lyckas med det kan man förslagsvis se klippet när Viktor Hovland vinner – med norska kommentatorer.
Henrik Björnstad och Per Haugsrud hade svårt att kontrollera sina känslor när Viktor Hovland i helgen tog sin första vinst, vilket också är den första segern av en norrman på PGA Tour.

Se klippet här:

Norwegian commentators reaction as Victor Hovland claims Norways first ever PGA Tour win from r/golf

Henrik Björnstad har nu fått smälta segern i några timmar. Han är fortfarande överlycklig för sin landsman.
– Jag trodde verkligen inte att han skulle sätta den putten. Jag såg i dag att den var 7,6 meter lång. Med den pressen, för att vinna sin första seger på PGA Tour – en enorm prestation!, säger Björnstad till Svensk Golf.

Vad betyder den här segern för golfen i Norge?
– Den betyder otroligt mycket, förstås. Att vi nu har en spelare med en seger på högsta nivån, som rankas 60 i världen, kommer göra stora ringar på vattnet. Det här är helt avgörande för rekrytering och intresse att man har en golfspelare som syns i media och på TV.
– Så förhoppningsvis kommer det här göra att många barn och unga blir intresserade här i Norge. Förhoppningsvis kan vi se en ”Northug-effekt” i Golfnorge om några år.

Vad betyder segern för Hovland tror du?
– Den innebär förstås vinnarkategori, vilket gör att han kan sänka axlarna lite med tanke på jobbsituationen. Det kan ge en väldigt positiv effekt på spelet framöver att han slipper tänka på att prestera för att behålla sin plats där ute. Nu kan han istället fokusera på att bli en bättre golfare. Jag är övertygad om att han nu har målet inställt på att bli topp-50 i världen så han får spela världens största tävlingar framöver.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Hovland: ”Jag letar inte efter dumma människor”

Norrmannen fortsätter sitt sökande efter storformen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

TourTempen – Äntligen fick Åberg spelet att stämma

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

McIlroys oro – ryggproblem inför Masters

Bröt på Bay Hill med kramper i ryggen.

TourTempen – Svårt att förstå sig på Jon Rahm

Spanjoren har själv satt sig i smeten, men vägrar göra rätt för sig.