Hoppa till innehåll

Scott starkast på Riviera

Tog 14:e segern på PGA-touren efter imponerande spel från tee till green.

Genesis Invitational är en av PGA-tourens mest prestigefyllda tävlingar att vinna.

Till 2020 blev den en inbjudningstävling med begränsat startfält (120) och högre prissumma, men precis som de senaste 21 åren spelades tävlingen på klassiska Riviera CC.

Segern i år gick till australiern Adam Scott, som därmed tog sin andra seger i tävlingen, den första kom i en förkortad regndrabbad version 2005, och 39-åringen tog därmed sin första seger på PGA-touren på nästan fyra år.

Scott var bäst i fältet från tee till green och när dessutom hans tidvis skakiga puttning fungerade bra så kunde ingen stoppa honom.

– Jag är mållös. Det här känns väldigt speciellt och som ett stort steg, oavsett var jag befinner mig i min karriär, sa en rörd Scott efter att segern var klar.

Det var dock långt ifrån en smärtfri avslutningsrond för Scott.

På det femte hålet hamnade både han och spelpartnern Rory McIlroy i problem vid sidan om green. Scott lämnade hålet med en dubbelbogey medan McIlroy tvingades notera en trippelbogey efter missade chippar och puttar.

Men efter att ha sänkt en lurig birdieputt på följande hål satte inte Scott många steg fel på vägen in. Han gjorde visserligen bogey på det 15:e hålet men de andra spelarna gjorde fler misstag.

Till slut blev det en rond på 70 slag (-1) för Scott sista dagen och han vann på elva under par med två slag före Matt Kuchar, Scott Brown och Sung Kang.

För enda svenska deltagaren, Alex Norén, blev det 75 slag sista ronden och en delad 59:e plats, 15 slag bakom Scott.

För tävlingens värd, Tiger Woods, blev det en tung avslutningsrond på 77 slag och Woods hamnade på en 68:e plats.

Klicka på bilden nedan för att komma till resultatlistan.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Dansk seger på seniortouren

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Sandborg bredvid Scheffler och Scott

Debutanten fick en speciell start på drömveckan i Portrush

McIlroy kan passera Mickelson i miljonligan

Behöver en ensam tredjeplats på Sawgrass för att bli ny tvåa på listan.

Åberg jagar segern i San Diego

Bara två slag bakom ledaren inför slutronden av Genesis Invitational.