Hoppa till innehåll

Norén delad tvåa i Turkiet

Svensken på väg mot formtopp lagom till säsongsavslutningen

Martin Strömberg

 

Det såg länge ut som att Alex Norén skulle vara i ledningen efter två ronder av Turkish Airlines Open på Montgomerie Maxx Royal i turkiska Antalya.

Men Noréns andraslag på avslutningshålet hittade ett snårigt buskage till höger om green och därifrån kom till slut tävlingens första bogey för hans del. Han fick visserligen in tredjeslaget på green men treputtade från långt avstånd.

Dessförinnan hade Norén spelat fin golf, framförallt de första nio hålen då han gick fem under par.

Han slog bland annat det här underbara slaget på andra hålet som höll på att resultera i en hole-in-one.

 

 

På slutnian gav han sig själv chanser men fick inte riktigt i puttarna förrän på det 17:e hålet då han droppade i en sexmetersputt.

Totalt innebar det 67 slag för ronden, elva under par totalt och en delad andraplats tillsammans med tre andra spelare.

I ledningen inför tredje ronden finns österrikaren Matthias Schwab som haft ronder på 65-67 och därmed är tolv under par.

Montgomerie Maxx spelades väldigt mottaglig och lättscorad under fredagen och bara åtta av de 75 spelarna var över par när dagen summerades.

Övriga svenskar spelade också bra.

Marcus Kinhult hade 68 slag och är delad 33:a på sex under par.

Joakim Lagergren gick också på 68 slag och är delad 45:a på tre under par.

Sebastian Söderberg gick på 70 slag och är delad 52:a på två under par. 

Norén delad tvåa i Turkiet
Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Dantorp tvåa i Turkiet

Nio av elva svenskar vidare till helgens spel.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg femma efter 65-rond

Jagar personbästa i Shanghai.

Dagens bästa rond av Townsend

Gjorde två eaglar och gick som en raket på ledartavlan.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Närspelet höll Norén bogeyfri

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.