Hoppa till innehåll

Efter fem tunga år – Todd segrare igen

Funderade på att sluta för mindre än ett år sedan

Martin Strömberg

För fem år sedan vann Brendon Todd sin första seger på PGA-touren vid Byron Nelson Classic.

Han tog sig senare under 2014 in topp-50 på världsrankingen och Todd var ett av de stora framtidsnamnen på PGA-touren.

Sedan tappade han allt.

Han missade 37 av 41 kvalgränser mellan 2016 och 2018 och halkade utanför plats 2 000 på världsrankingen.

– Jag slog järnfyror 50 yards höger varenda gång och kunde inte ta mig runt banan. För bara ett år sedan var jag faktiskt osäker på om jag skulle fortsätta att försöka, sa en rörd Brendon Todd efter segern igår i Bermuda Championship.

Todd var två slag bakom ledande Harry Higgs när sista ronden startade men efter nio birdies på elva hål mitt i ronden hade han avgjort hela tävlingen.

Han ledde i det skedet med sju slag men en avslutande bogey samtidigt som Higgs avslutade starkt gjorde segermarginalen efter 72 hål till fyra slag.

Todd avslutade med 62 slag (-9) och var länge och nosade på 59.

Alex Norén avslutade med 67 slag och efter fyra jämna ronder slutade svensken delad 15.e på 13 under par.

Henrik Norlander avslutade också med 67 slag och delad 28:e på minus tio totalt.

 

Efter fem tunga år – Todd segrare igen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på grön golfbana
Tournytt

Lindberg inför majordebuten: ”Bara att köra”

Majordebuten väntar för Mikael Lindberg – och känslorna inför PGA Championship är varma trots kylan i Philadelphia.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Svenskarna i PGA Championship 2026

Tre svenskar i spel i årets andra herrmajor – Ludvig Åberg, Alex Norén och majordebuterande Mikael Lindberg.

golfspelaren ludvig åberg med en driver
Tournytt

Majortempen – dags för Åberg att klara kvalgränsen?

Vi tar temperaturen inför årets andra herrmajor, PGA Championship på Aronimink Golf Club.

Åberg fick nytt liv – vände tung rond

Fyra svenska spelare har slagläge inför sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svensson leder i Utah – stark från tee till green

Svenskarna jagar spelrättigheter till PGA Tour 2026.

Viktiga hösttävlingar för PGA Tour-svenskarna

Jesper Svensson, Henrik Norlander och Tim Widing måste leverera i FedExCup Fall om det ska bli spel på huvudtouren nästa år.

Norén segrare igen – vann British Masters

Tog sin elfte seger på DP World Tour efter imponerande avslutning.

Toursvepet – Drömrond av Norén i Minnesota

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg