Hoppa till innehåll

Brown vann i Portugal

Engelsmannen säkrade sin första seger på European Tour under söndagen.

Erik Hallberg

Steven Brown gick in i Portugal Masters på 150:e plats på Race to Dubai-rankingen.

Att bara knipa en plats bland topp 115 kändes så pass avlägset för Steven Brown att han redan hade börjat fokusera på Q School-kvalet i november.

– Jag trodde aldrig att jag skulle utmana om seger. Jag var redan inställd på att kvala via Q School, säger Brown till European Tour.

Men Brown har spelat fin golf hela veckan och scoreraden 69-67-65 innebar att engelsmannen gick in i söndagens rond på -12, tre slag bakom ledaren Brandon Stone.

Brown spelade stabilt redan från start under finalronden och låg -1 för dagen efter nio spelade hål. Efter en birdie på det 11:e hålet slog han ett magiskt andraslag på det 12:e hålet, en par femma, och kunde därefter rulla i en eagle.

Browns eagle på hål 12:

Lemke missade tourkortet

Men Brown har spelat fin golf hela veckan och scoreraden 69-67-65 innebar att engelsmannen gick in i söndagens rond på -12, tre slag bakom ledaren Brandon Stone.

Brown spelade stabilt redan från start under finalronden och låg -1 för dagen efter nio spelade hål. Efter en birdie på det 11:e hålet slog han ett magiskt andraslag på det 12:e hålet, en par femma, och kunde därefter rulla i en eagle.

Browns eagle på hål 12:

 

TV: Kämpar för tourkortet – slår till med magisk eagle

Efter eaglen radade Brown upp par hela vägen in i mål och tog därmed över ledningen i klubbhuset. 

Sydafrikanen Brandon Stone, som länge ledde tävlingen, gjorde bogey på både 13 och 16 och behövde således en birdie på något av de två sista hålen för att tvinga fram ett särspel.

När Stones birdieputt smet utanför på hål 18 stod det klart att Brown tog hem tävlingen. Hans första seger på European Tour.

– Det känns konstigt, det har varit en konstig dag. Det här är en konstig sport egentligen, speciellt när jag tänker på hur bra jag har spelat den senaste månaden jämfört med hur dåligt jag spelade de två första tredjedelarna av året, säger Brown till European Tour.

Segern innebär att Brown klättrar hela vägen till 69:e plats på Race to Dubai-rankingen. Istället för Q School kommer Brown att få spela slutspelet som inleds i Turkiet.

– Förra året var jag i Turkiet som första reserv men fick aldrig spela. Det kommer vara grymt att få åka dit som en vinnare.

 

Brandon Stone och landsmannen Justin Walters delade på andraplatsen på -16.

Bäste svensk blev Joakim Lagergren på en delad 14:e plats. Lagergren hade en något tyngre fredag men spelade annars riktigt bra, något som scorerna 69-71-66-67 skvallrar om. 


Samarbete med Vinbergs Golfklubb

Vinbergs Golfklubb – en pärla mitt i Halland

Strax utanför Falkenberg i Halland hittar du gästvänliga Vinbergs Golfklubb – vackert belägen bland åkrar och ängar. De har en högkvalitativ 18-hålsbana och en Pay & Play-bana, vilket gör anläggningen perfekt för både nybörjare och mer erfarna golfare.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren frida kinhult svingar en golfklubba på en golfbana i arizona
Tournytt

Kinhult i toppform – 64 slag i Arizona

Frida Kinhult inledde Ford Championship med en bogeyfri 64-rond och är med i toppen. På PGA Tour fick Jesper Svensson en nästan lika stark start.

golfspelare på golfbana i indien
Tournytt

Regelbrott och tung start för Bhatia i Indien

Ett kostsamt misstag och en tuff bana – världsstjärnan fick en mardrömsstart.

golfspelare inomhus
Tournytt

Los Angeles vände och krossade Jupiter Links

Los Angeles Golf Club stod för en imponerande vändning i TGL-finalen – och säkrade titeln.

Fitzpatrick vann Valspar Championship

Så här gick det under söndagen på de amerikanska tourerna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Närspelet höll Norén bogeyfri

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Kanonrond för Lemke – delar ledningen i Kenya

Niklas Lemke var bogeyfri och delar ledningen i veckans DP World Tour-tävling. Flera svenskar jagar landsmannen i täten.