Hoppa till innehåll

Jens Dantorp har häng på täten efter 65:a

Efter några tunga veckor på touren ser Jens Dantorp ut att gå mot ett fint resultat i Madrid.

Erik Hallberg

Jens Dantorp har haft ett något kämpigt år, något som fyra raka missade kvalgränser i de senaste tävlingarna skvallrar om.

Men till veckans tävling i Spanien verkar svensken hittat formen.

Dantorp klarade kvalgränsen efter att ha skjutit 67 respektive 70 under torsdagen och fredagen. 

Väl inne i helgens spel höjde han sig sedan ytterligare under lördagen. 30-åringen från Skåne gjorde hela åtta birdies och en eagle på väg mot en fin 65:a.

– Allt gick bra i dag men puttningen var exceptionell. Jag var grymt stabil från tee i början av rundan och när jag tappade lite där i slutet lyckades jag rädda bra resultat ändå, säger Dantorp till European Tour.

Dantorp höll med om att resultaten inte varit där han önskat under året, men menade samtidigt att spelet varit bättre än vad resultaten visat.

– Jag har fått kämpa för att få ihop bra scorer men det har ändå känts som att jag spelat ok hela tiden. Nu när jag äntligen fick spela under helgen gick jag faktiskt in med ett starkt självförtroende.

Sammanlagt är Jens Dantorp tio under par, sju slag bakom regerande mästaren Jon Rahm som är i ensam ledning.

Dantorps scorekort:

Jens Dantorp har häng på täten efter 65:a

TV: Fyra raka birdies – då sänker Rahm inspelet för eagle


Jon Rahm leder i Madrid efter grym avslutning


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Stark finish av Åberg

Avancerade tio placeringar efter 66 slag sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lagergren glödhet i Spanien

Gick runt på 64 slag i Madrid och har klättrat ordentligt.

Sex svenskar vidare i Madrid

Åberg delar 33:e plats med fyra andra svenskar.

Stökig dag från tee för Åberg – Lindberg bäste svensk

Ludvig Åberg hade stora problem från tee under första ronden i Madrid. Trots flera sneda utslag tog han sig runt på par.

Åberg tillbaka i spel – så ser du Open de España

Ludvig Åberg är tillbaka på DP World Tour. Sju svenskar utmanar bland andra Jon Rahm i Madrid. Uppdatering: Rahm har dragit sig ur.