Hoppa till innehåll

Arbetsplatsolycka på Barsebäck G&CC

En stor räddningsinsats genomfördes på Barsebäck G&CC under onsdagen.

CM Hellsten

Under onsdagsmorgonen rapporterade KvällsPosten om en dramatisk incident på Barsebäck Golf & Country Club.

En banarbetare körde en gräsklippare som hamnade upp och ner i ett vattenhinder ute på banan. När olyckan påträffades kontaktades SOS Alarm som sände ett omfattande team av räddningspersonal till platsen och KvällsPosten skriver att en ytbärgare räddade banarbetaren ur dammen tio minuter efter att räddningstjänsten kontaktats.

Patric Nilsson är inrebefäl på räddningstjänsten Syd och han säger till Helsingborgs Dagblad att det fanns en brant grässlänt ned mot dammen där gräsklipparen vält.
– Ytbärgare från räddningstjänsten har plockat upp en person från dammen, säger Nilsson till tidningen.

Den skadade mannen ska sedan ha förts till sjukhuset i Lund med mycket allvarliga skador.

Svensk Golf har försökt nå Jonas Öhrvik, Marketing Manager på Barsebäck G&CC, utan resultat.
– Vi på klubben ger inga kommentarer på det hela, säger en i personalen.

Det var strax efter klockan 10 på onsdagen son olyckan inträffade.

 


Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lyckliga juniorsegrare på Barsebäck

Borg och Hansson höll undan till seger på Barsbäck.

Svensk Golf

Tillbakablick: Jack Nicklaus rond på Barsebäck

Om torsdagen som en tysk medelgolfare aldrig glömde.

Barsebäck G&CC Masters Course vs Halmstad GK Norra banan

Två svenska klassiker ställs mot varandra i en tuff match. Vilken är den bättre banan egentligen?

Svensk Golf

Barsebäck G&CC byter ägare – fastighetskoncern tar över

En av Sveriges mest klassiska golfanläggningar har bytt ägare. Från och med 2 november är det fastighetskoncernen Ernst Rosén AB som äger anläggningen.

Jesper Johansson