Hoppa till innehåll

Joaquin Niemann leder The Greenbrier efter 54 hål

Den 20-årige chilenaren har chansen att bli historisk.

Erik Hallberg

Joaquin Niemann var bara 18 år när han 2017 kom till West Virginia för att spela A Military Tribute at The Greenbrier för första gången. Då var det chilenarens första PGA Tour-tävling utöver US Open, och han slutade på en fin 29:e plats.

Förra året var han tillbaka och förbättrade då slutresultatet till en femte plats.

I år är det kanske tredje gången gillt. Efter 54 hål är Niemann i ensam ledning. En seger skulle innebära den första PGA Tour-vinsten någonsin för en spelare från Chile.

Niemann har spelat grym golf hela veckan och faktum är att lördagens 68-rond är 20-åringens sämsta varv hittills den här veckan.

 

Med den fina raden 65-62-68 är Niemann -15, två slag före de tre närmast jagande; Richy WerenskiNate Lashley och Robby Shelton, alla tre amerikaner. 

– Jag känner mig nästan som en medlem på den här banan. Jag gillar verkligen att spela här. Det hjälper alltid när du spelar en bana som du redan känner till. Det här är nog den banan som jag spelat mest på touren, säger Niemann till PGA Tour.

Vid en eventuell seger blir Joaquin Niemann den blott tredje spelaren född utanför USA att vinna en PGA Tour-tävling innan han fyllt 21. 

Vilka de två andra spelarna är?

Seve Ballesteros och Rory McIlroy.

Fredagens sensation Kevin Chappell följde upp sin 59-rond med att skjuta 73 och är 8 slag bakom Niemann inför söndagen.

59-rond på PGA Tour

Ingen svensk klarade tävlingens kvalgräns.

Toppen av ledartavlan:

Joaquin Niemann leder The Greenbrier efter 54 hål
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Alex Norén stod för en kämparinsats där det långa spelet inte motsvarade den låga scoren. För Åberg blev det några tappade placeringar.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Dantorp topp 10 bland stjärnorna

Jens Dantorp är med i toppen av stjärnspäckade Irish Open. Svensken är delad tia inför helgens spel.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.