Hoppa till innehåll

Matsuyama i ledning efter banrekord

Hideki Matsuyama var stekhet när han gick runt på 63 slag i BMW Championships andra rond.

Erik Hallberg

Vanligtvis använder Hideki Matsuyama en tolk när han svarar på frågor på engelska i media, men det var en fråga som japanen svarade på utan hjälp efter fredagens rond i BMW Championship.

Var det här din bästa rond den här säsongen?

– Yeah, svarade Matsuyama med ett snett leende.

Och visst spelade den 27-årige japanen strålande golf. Bogeyfri och med nio birdies gick han runt på 63 slag, nio under par. Matsuyamas lägsta score för säsongen och hans näst lägsta någonsin på PGA Tour. Dessutom är det den lägsta scoren någonsin på Medinah No. 3, en bana som har varit öppen sedan 1923. 

Det tidiigare banrekordet på 65 slag hölls av Tiger Woods och Mike Weir 2006 på PGA Championship och tangerades i torsdags av Justin Thomas och Jason Kokrak.

Matsuyamas scorekort:

Matsuyama i ledning efter banrekord

Rekordrundan innebär att Matsuyama sammanlagt är 12 under par, en score som räcker till ensam ledning med ett slag ned till Patrick Cantlay och Tony Finau som delar på andraplatsen på -11.

Anledningen till den låga scoren var en klubba som japanen inte alltid kommit överens med; sin putter.

– Jag önskar att jag vet varför jag puttade så bra i dag, men jag är mest glad att så många satt. Det blev en positiv spiral. När jag sänkte flera puttar fick jag mer självförtroende och då sänkte jag ännu fler, säger Matsuyama till PGA Tour efter ronden.

Matsuyamas birdieputt på hål 18:

Bästa scoren utöver Matsuyama hade Tommy Fleetwood och Tony Finau som båda sköt 66. 

En annan spelare som öppnat tävlingen stakt är Justin Thomas som följde upp torsdagens 65:a med en stabil 69:a under fredagen.

Matsuyama i ledning efter banrekord
Klicka på bilden för att se hela ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

Raiffeisenbank Golf Challenge 2026 - Day Two
Tournytt

Toursvepet – Vass finish av Längfors

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

The Solheim Cup - Day One
Tournytt

Åtta spelare klara för Solheim Cup

Stark och Grant klara för Solheim Cup igen.

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Ryu på väg mot majordubbel efter 60-rond

Nordqvist bästa svenska i Evian Championship på delad tiondeplats.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Stor genomgång: Siffrorna som visar Åbergs utveckling

Detta har Åberg förbättrat sedan han blev proffs.

Seger nummer två för Gotterup

Ny världsfemma efter segern i Scottsdale.

Norén tvåa på Bahamas

Föll i särspel mot Matsuyama.