Hoppa till innehåll

McIlroy utslagen trots drömrond

Föll på målsnöret efter heroisk insats

Martin Strömberg
McIlroy utslagen trots drömrond

Det var få som trodde att Rory McIlroy skulle ha chansen att nå kvalgränsen efter hans mediokra inledningsvarv igår på 79 slag.

Men det var en helt annan spelare som kom ut andra dagen på Royal Portrush.

Utan att på något vis få maxutdelning eller spela felfritt gick McIlroy runt på 65 slag och fick – trots att han till slut missade kvalgränsen med ett ynka slag – visa vilken världsspelare han är.

En gigantisk publikmassa följde hemmaspelarens frenetiska kamp och när birdieputten trillade i på svåra 16 skrek man rakt ut.

Tyvärr blev det två avslutande par då McIlroy behövt ännu en birdie.

– Jag är besviken över att inte få spela vidare men samtidigt mycket stolt över hur jag hanterade utmaningen, sa McIlroy efter sin 65-rond.


Eftersom Darren Clarke avslutade med trippelbogey för att missa kvalgränsen med två slag blev det till slut bara en hemmaspelare som får spela 72 hål.

Graeme McDowell höll känslor och nerver i styr och tog sig in just på rätt sida kvalgränsen via en andrarond på 70 slag, ett över totalt.

 

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lagergren föll i särspel mot McIlroy

Tog andra andraplatsen under 2025 efter stort drama på K Club.

Rory McIlroy varnad – kritiserar domarna 

Rory McIlroy riktade skarp kritik mot DP World Tours tävlingsledning efter att ha fått en varning för långsamt spel under första rundan av Amgen Irish Open på K Club.

The Open-tempen 3.0 – är Scheffler så här överlägsen?

Världsettan bara tuggar på, till synes helt obekymrad.

Åberg spelsugen: ”Jag vill gärna ta ett kliv till”

Delar 14:e platsen inför sista ronden av The Open.