Hoppa till innehåll

Blixt: ”Känns som att någonting är på gång”

Jonas Blixt har haft problem med en rygg och ett visum.

CM Hellsten

När stortävlingen Players Championship avgjordes på TPC Sawgrass var Jonas Blixt en av åskådarna på Stadium Course.
Han bor i Jacksonville Beach, en kvart från banan, och brukar träna just där när han är på hemmaplan.

Åskådaren Jonas Blixt: ”Banan ser ganska snäll ut”

Under C More Golfs direktsändning från Players Championship intervjuades Jonas Blixt ute på banan.
Så här summerade han inledningen av säsongen:
– Det finns en del tendenser i spelet att det kommer att bli riktigt bra den här våren och sommaren. Jag försökte slå ett annat grundslag i två år och hade ganska mycket problem med ryggen som har spökat. Nu har jag kommit på hur jag ska göra för att ryggen ska funka som vanligt och har gått tillbaka till det grundslag jag hade från collegetiden och fram till för två år sedan.

Efter att ha varit publik under Players Championship är det dags för Jonas Blixt att spela Valspar Championship som startar 21 mars på Innisbrook Resort utanför Tampa Bay.
– Jag ska spela väldigt mycket fram till PGA Championship (16–19 maj, red. anm.) – sju av de åtta kommande veckorna. Jag ser verkligen fram emot de här tävlingarna, det känns som att någonting är på gång, säger Jonas Blixt till C More Golf.

Vinn 5 dussin golfbollar – anmäl dig till vårt nyhetsbrev

Det kan även bli spel i PGA Tour-tävlingen Corales Puntacana Resort & Club Championship på Dominikanska Republiken 28–31 mars, som arrangeras parallellt med WGC-Dell Technologies Match Play.
– Jag har problem med ett visum just nu så jag måste till Bahamas för att fixa det. Fixar jag det så spelar jag Puntacana, säger Jonas Blixt till C More Golf.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

Jonas Blixt: ”Går det inte lutar det åt att jag slutar”

Det blev en fin andraplats i Finnish Challenge förra veckan, men lyckas inte Jonas Blixt spela till sig kortet på DP World Tour kan karriären vara över, säger han till Värmlands Folkblad.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – Tråkigt att avsluta med veckans sämsta

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Toursvepet – oviss framtid för Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Stenson levererar i Indianapolis

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Rahm: ”The Open är det finaste man kan vinna”

Spanjoren jagar säsongens första seger.